10. Prawda czy fałsz?

a. Z terenów północnej Europy na łupieskie wyprawy wyruszali Węgrzy, którzy na długich i wąskich łodziach docierali do wybrzeży Francji, Rusi i innych krajów.

…………………………………………………………………

b. Konklawe to zgromadzenie kardynałów wybierające papieża.

…………………………………………………………………

11. Napisz, jakich pojęć dotyczą przedstawione poniżej opisy:

a. senior, który nikomu nie podlegał ………………………………………………………………………………………………….

b. budynek, w którym urzędowały władze miasta
………………………………………………………………………………………………….

c. okrągła budowla obronna wznoszona przed murami miasta ………………………………………………………………………………….

d. podatek płacony przez chłopów na rzecz parafii
…………………………………………………………………………………………………….

12. Prawda czy fałsz?

a. W granicach cesarstwa rzymskiego, odnowionego przez Ottona I, nie znalazło się Królestwo Francji.

……………………………………….

b. Wasal otrzymywał od seniora ziemię na własność.

………………………………………….

13. Wykorzystując tekst źródłowy oraz posiadane wiadomości odpowiedz na pytania:

1. Jaki był cel walk rycerzy podczas turniejów?
2. W jaki sposób rycerze walczyli?
3. Wyjaśnij dzisiejsze znaczenie zwrotu „kruszyć kopie”.

„Dla takiej damy rycerz walczy w turnieju. Rycerze przywdziewają zbroje i zbierają się za miastem, gdy tymczasem panie i panny wstępują na mury. Pod ich okiem dzielni i śmiali zapaśnicy jadą ku sobie, szereg naprzeciw szeregowi (…). W tejże chwili Gowen wypuszcza w skok konia na Melianta, który nie zna przed nim trwogi, i kruszy kopię o tarczę rycerza i uderza go tak, że Meliant ogłuszony stacza się na ziemię. A pan Gowen sięga ręką po jego konia, chwyta uzdę i oddaje giermkowi, aby zawiódł do tej, dla której walczy w turnieju. Chce, aby jej przypadła jego pierwsza w tym dniu zdobycz”.

/Chretien de Troyes „Percewal z Walii czyli opowieść o Gralu”, XII wiek, frg./

14. Wyjaśnij pojęcia:

a. patrycjat - ………………………………………………………………………….

b. pospólstwo - ……………………………………………………………………..

c. plebs - ……………………………………………………………………………………..

15. Uzupełnij tekst:

Średniowieczne społeczeństwo dzieliło się na cztery stany: ……………………………………, ………………………………………………, ……………………………………, ………………………………………………………. Ludzie, należący do różnych stanów różnili się …………………………. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


16. Wskaż prawidłową kolejność wydarzeń historycznych:

a. zdobycie przez muzułmanów Akki, ostatniej twierdzy Królestwa Jerozolimskiego – ugoda w Wormacji – wielka schizma wschodnia – utworzenie Państwa Kościelnego

b. utworzenie Państwa Kościelnego - wielka schizma wschodnia - ugoda w Wormacji - zdobycie przez muzułmanów Akki, ostatniej twierdzy Królestwa Jerozolimskiego

c. wielka schizma wschodnia - ugoda w Wormacji - utworzenie Państwa Kościelnego - zdobycie przez muzułmanów Akki, ostatniej twierdzy Królestwa Jerozolimskiego

d. ugoda w Wormacji - utworzenie Państwa Kościelnego - zdobycie przez muzułmanów Akki, ostatniej twierdzy Królestwa Jerozolimskiego - wielka schizma wschodnia


Odpowiedź :

10.

a. P

b. P

11.

a. Władca

b. Ratusz

c. Barbakan

d. Dziesięcina

12.

a. F

b. P

13.

1. Przyczyny, dla których rycerze stawali do walk w czasie turniejów:

Odwaga, Złoto, Satysfakcja z wygranej

2. Sposób walczenia był bardzo dostojny. Rycerz musiał wyzwać drugiego rycerza do walki. Robił to po przez rzucenie w jego twarz rękawiczki. W czasie walki używali mieczy, tarczy oraz byli dobrze uzbrojeni. Nosili hełmy, zbroje itp.

3. Spierać się o coś (robić pojedynek). Tradycja rycerska, przypomina o rycerskich pojedynkach, podczas których przeciwnicy walczyli na kopie.

14.

a. Patrycjat- W średniowieczu byli to najbogatsi mieszczanie, którzy w mieście sprawowali władzę. Byli to m.in. bogaci kupcy, rzemieślnicy, mistrzowie cechowi.

b. Pospólstwo- Rzemieślnicy i drobni kupcy, mieszkańcy miast w czasach feudalnych.

c. Plebs- Jest to najniższa warstwa w społeczeństwie średniowiecznym. W skład plebsu wchodzili robotnicy, służba, żebracy i margines społeczny, a także czeladnicy i niewolnicy.

15. Średniowieczne społeczeństwo dzieliło się na cztery stany: szlachtę, duchowieństwo, mieszczaństwo i chłopów. Ludzie należący do różnych stanów różnili się : tytułami, majątkiem, wiedzą, umiejętnościami, prestiżem.

16.

Poprawna odpowiedź:

b. utworzenie Państwa Kościelnego - wielka schizma wschodnia - ugoda w Wormacji - zdobycie przez muzułmanów Akki, ostatniej twierdzy Królestwa Jerozolimskiego.