Zad.1 Rozwiąż zadanie za pomocą rownania:
ZA cztery batoniki i jedna czekoladke radek zaplacil 14zł. CZekoladka jest trzy razy droższa od batonika. Ile kosztuje czekolada?

Zad.2Rozwiąż zadanie za pomocą równania.
W sadzie rosną śliwy, grusze i jabłonie. Grusz jest dwa razy tyle co jabłoni, a śliw - o 10 więcej niż grusz. Wszystkich drzew jest 70. Ile w tym sadzie rośnie jabłoni?

Test szybko!!! Pomocy!!!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zad. 1

x - cena batonika

3x - cena czekolady

14zł - koszt czterech batoników i jednej czekolady

x* 4 +3x = 14

4x + 3x = 14

7x = 14  /:7

x= 2

cena batonika = 2zł

cena czekolady = 2zł * 3 = 6zł

Odp: Czekolada kosztuje 6zł.

Zad. 2

x  - ilość jabłoni

2x - ilość grusz

2x+10 - ilość śliw

x+2x+2x+10=70

5x=70-10

5x=60   /:5

x=12

2*12=24 tyle jest grusz

24+10=34 tyle jest śliw

Odp.: Jabłoni jest 12.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Szczegółowe wyjaśnienie: