Odpowiedź :
Zadanie 1
1-Demokracja bezpośrednia jest kosztowna (koszty administracyjne) i opóźnia proces polityczny.
2- Demokracja bezpośrednia sprzyja zachowaniu sytuacji status quo. Innowacyjne propozycje mają z reguły mniejsze szanse w referendach.
3-Bogatsi i bardziej wykształceni obywatele interesują się w większym stopniu polityką niż ubożsi i mniej wykształceni. Zjawisko to determinuje strukturę głosujących w referendum.
Zadanie 2
Zasada suwerenności narodu jest podstawową zasadą demokracji, zapisaną w każdej konstytucji państwa demokratycznego.
Jej fundamentalnym kryterium jest założenie, że źródłem władzy jest naród (wszyscy obywatele państwa), który jest suwerenem uprawnionym do decydowania w sprawach najwyższej wagi państwowej.
Ówcześnie władzę swoją naród sprawuje głównie poprzez przedstawicieli wyłanianych w wyborach. Ma także możliwość bezpośredniego sprawowania władzy poprzez referendum, inicjatywę ludową czy prawo weta.
Współczesne znaczenie pojęcia suwerenności narodu wprowadzili Jan Jakub Rousseau i inni nowożytni filozofowie, którzy zasadę suwerenności narodu ukształtowali, by przeciwstawić się istniejącej wówczas idei, według której władza pochodziła od Boga i zarezerwowana była dla władców (królów), potem także parlamentu.
Zadanie 3
REFERENDUM LOKALNE I OGÓLNOKRAJOWE
Aby referendum lokalne było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30% uprawnionych do głosowania. Wyjątkiem od tej zasady jest referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządowej. Dla jego ważności wymagany jest udział co najmniej 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu.
REFERENDUM W SPRAWIE ZMIANY KONSTYTUCJI
Aby przyjęta przez sejm ustawa o zmianie konstytucji była ważna, musi zostać uchwalona w jednakowym brzmieniu przez senat bezwzględną większością głosów, przy kworum co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Izba wyższa nie może więc wnosić do niej poprawek.