Pomoże ktoś daje naj​

Pomoże Ktoś Daje Naj class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

lata życia -64

miejsce urodzenia-Hrubieszów

okres dzieciństwa-Bolesław Prus (czyli Aleksander Głowacki) urodził się 20 sierpnia 1847 roku w Hrubieszowie. Został bardzo szybko osierocony przez rodziców - w wieku 3 lat zmarła mama, w wieku 9 lat ojciec, przez co wychowywała go babcia, a następnie ciocia. Los nie był mu łaskawy od samego dzieciństwa. Duży wpływ na jego zachowanie i losy edukacyjne miał jego brat - bo gdy miał 16 lat za jego namową wziął udział w powstaniu styczniowym. 10 stycznia 1864 roku pierwszy raz opublikowano jego wiersz  Do Pegaza. Przed tym trafił do niewoli rosyjskiej, ale dzięki wstawiennictwu ciotki, wypuszczono go i odesłano do Lublina. Niedługo cieszył się wolnością, bo 20 stycznia 1864 aresztowano go ponownie, pod zarzutem brania czynnego udziału w powstaniu. Aby ukończyć studia pomagał jako korepetytor, był guwernerem. Jednak dopiero w 1871 roku udało mu się zdobyć posadę, która wyznaczyła mu drogę - został dziennikarzem. Za jego debiut w prasie uważa się artykuł społeczny Nasze Grzechy opublikowany 29 maja 1872 roku. (mozesz skrócić streścić)

przebieg edukacji -W roku 1857 Prus rozpoczął naukę w Powiatowej Szkole Realnej przy Gimnazjum Gubernialnym w Lublinie. ... Głowacki uczęszczał do szkół od roku 1856 do roku 1866, co wskazuje, że należał do tej grupy młodzieńców, która w poważnym języku profesorów nazywała się próżniakami i urwisami.

kariera dziennikarska-W 1876 roku Prus rozpoczął współpracę z czasopismem „Ateneum” (do którego pisał głównie Kroniki miesięczne), natomiast w 1877 z tygodnikiem „Nowiny”. W 1882 objął redakcję tej gazety. Na jej łamach zamieścił m.in. kontrowersyjny dokument Szkic programu w warunkach obecnego rozwoju społeczeństwa.

twórczość literacka-Twórczość literacką rozpoczął od nowel i opowiadań. Najważniejsze z nich to: „Pałac i rudera”, „Przygody Stasia”, „Anielka”, „Michałko”, „Katarynka”, „Na wakacjach”, „Powracająca fala”, „Antek”, „Kamizelka”, „Grzechy dzieciństwa”, „Nawrócony”, „Milknące głosy”. Pierwszą powieścią B. Prusa była „Placówka” (1886).

Cechy twórczości-Nowelki, szkice humorystyczne i opowiadania autorstwa Bolesława Prusa cechuje chęć zwrócenia uwagi na najbiedniejszych oraz najbardziej poszkodowanych przedstawicieli polskiego społeczeństwa. Dzieci, biedacy i zwykli ludzie zmagają się w nich z codziennymi problemami, a także z zagadnieniami moralnymi.

Wyjaśnienie: