2. Cechy charakterystyczne kujawiaka i oberka:
kujawiak
oberek
a. melodia.........
b. rytm..........
c. tempo..........
d. metrum.......
3. Rytm kujawiaka...........
4. Rytm oberka:........
5. Etnograf to..........
6. Oskar Kolberg to polski .........
Żył w latach .............Spisywał ludowe
7. Folklor to.........
...​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Odpowiedź masz w wyjaśnieniu tylko musisz przeczytać :)

Wyjaśnienie:

Oberek

Zwany też obertasem, najszybszy z tańców narodowych. Cechy: bardzo szybki, w drobnych wartościach rytmicznych, wesoły, żywy, metrum 3/8. Akcenty podobne jak w mazurze.

Mazur

Pochodzi z Mazowsza. Cechy: tempo szybkie, akcentowane podskoki, żywy, „siarczysty”. Metrum 3/4 lub 3/8, dużo rytmów punktowanych, akcenty często na słabych częściach taktów

Polonez

Polonaise (fr.) – polski; nazywany pierwotnie chodzonym. Jest polskim tańcem dworskim, choć jego korzenie tkwią w muzyce ludowej. Cechy: Dostojny, raczej powolny, akcent na raz, metrum 3/4. Tempo umiarkowane i jednostajne.

Krakowiak

Żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie. Nazwa tańca pochodzi z XVIII wieku i odnosiła się do grupy tańców posiadających własne lokalne nazwy: mijany, dreptany, ścigany,  przebiegany.

Kujawiak

Pochodzi z Kujaw. Cechy: powolny, metrum 3/4. Najwolniejszy z tańców narodowych. Kolebany. Melodia utrzymana jest najczęściej w tonacji molowej.

Mazur – polski taniec narodowy w żywym tempie i metrum 3/4. Nazwa tańca pochodzi od regionu Mazowsze. Taniec ten łączy podobieństwo z oberkiem (w szybszym tempie) i kujawiakiem (powolnym). Charakteryzuje się on tendencją do akcentowania drugiej i trzeciej części taktu oraz figurą rytmiczną o 4-sylabowej grupie, która jest złożona z dwóch ósemek i z dwóch .

Mazurek-taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem obecna do dzisiaj  tradycji wiejskiej