Tekst A W jego czasach tworzyli m.in. Mikołaj Rej, Erazm Ciołek i Mikołaj Kopernik, jeden z najwybitniejszych uczonych epoki. Dwór niczym nie różnił się od zachodnioeuropejskich. Pojawili się na nim światli Włosi. Pięknie rozbudował Wawel, którego dzisiejszy wygląd właśnie jemu zawdzięczamy. Tekst B Wrastał w Rzeczpospolitą, ale o Szwecji nie zapomniał. Przeniósł siedzibę króla do Warszawy. Warszawa zawdzięcza mu gwałtowny rozwój. Obecność dworu powodowała budowę domów i pałaców magnackich, a także osiedlanie się w niej artystów i rzemieślników.

Tekst C Zbudował Wilanów, a także nieistniejący dziś Marywil dla żony. Przebudował Zamek Królewski w Warszawie i wyremontował Wawel. Rezydencje budowały prestiż rodziny królewskiej. Stały w nich wspaniałe rzeźby, pomniki, na ścianach wisiały obrazy członków rodu.

Tekst D Na Zamku Królewskim król kazał stworzyć tzw. Salę Narodową, zwaną dziś Rycerską, w której zawisło sześć wielkich płócien Bacciarellego: Odsiecz Wiednia, Pokój chocimski, Unia lubelska, Hołd pruski, Kazimierz Wielki słuchający próśb chłopów oraz Nadanie przywilejów Akademii Krakowskiej. Na podstawie: B. Maciejewska, M. Maciorowski, Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana, Warszawa 2018. Każdemu królowi przyporządkuj opis jego dokonań. Wybierz go spośród oznaczonych literami A–D. W każdym wierszu tabeli wybierz właściwą literę.

3.1. Jan III Sobieski: A B C D

3.2. Zygmunt III Waza : A B C D