Odpowiedź:
65 dag winogron = 15,40 zł za kilogram
0,25 kg orzeszków ziemnych: 2,50 zł za 100g
Pieniądze Jurka: 20 zł
Obliczenia:
1) Winogrona:
65 dag = 0,65 kg
Na proporcje:
15,40 zł = 1 kg
x zł = 0,65 kg
x = 15,40 × 0,65
x = 10,01 zł
2) Orzeszki ziemne:
0,25 kg = 250 g
Na proporcje:
2,50 zł = 100g
x zł = 250 g
100x = 625
x = 6,25 zł
3) Ile zapłacił za winogrona i orzeszki razem:
6,26 + 10,01 = 16,27 zł
Reszta:
20 - 16,27 = 3,73 zł
4) Cena jednego batonika = 1,34 zł
Cena 3 batoników:
1,34 × 3 = 4,02 zł
4,02 zł > 3,73 zł
Odp: Jurkowi nie będzie wystarczyło reszty na kupienie 3 batonów.