Odpowiedź :
Odpowiedź:
Utwór został zainspirowany ucieczką papieża Piusa IX do Gaety i zapowiadał, że Polak zostanie papieżem („Dla Słowiańskiego oto Papieża otwarty tron”). Słowa te później wielokrotnie przytaczał Ojciec Święty, Jan Paweł II. Dzieło to znalazło się w cyklu liryków genezyjskich, uważanego przez krytyków za największe osiągnięcie geniuszu Słowackiego. W zbiorze tym, pełnym mrocznej i tajemniczej atmosfery, poeta romantyczny przedstawia swój system filozoficzny, który zakłada ewolucję świata od materii do czystego ducha.
Podmiot liryczny się nie ujawnia. Rysuje on jedynie pewną bardzo wyrazistą wizję świata. Wiersz przedstawia mroczną scenę – pusty tron papieski czekający na nowego pasterza. Wolą Boga jest, by miejsce to objął ktoś zupełnie inny, bardziej zdeterminowany i zdolny do czynu, dzielniejszy niż włoscy patriarchowie. Takim właśnie duchowym przywódcą może być tylko ktoś, kto wywodzi się z narodu słowiańskiego.
Słowiański papież przedstawiony jest jako rozświetlony boskim blaskiem przywódca, za którym podążą tłumy. On da siłę swojemu ludowi, połączy wszystkich w jeden naród, złagodzi ból, da siłę i nadzieję, natchnie też miłością, która okaże się silniejsza niż każda inna broń. To dla niego „Hufiec aniołów kwiatem umiata” tron, na którym zasiądzie przywódca duchowy i wygłosi dobrą nowinę. Za jego przyczyną zginie wszystko, co złe na tym świecie, a papież „Zdrowie przyniesie, rozpali miłość / I zbawi świat”.