Odpowiedź :
Odpowiedź:
Charakterystyczna kompozycja:
- jest to obszerny utwór wierszowany, ponieważ zawiera 12 ksiąg pisanych 13–zgłoskowcem ( z wyjątkiem spowiedzi Jacka Soplicy); zawiera rymy parzyste żeńskie
- na wstępie Inwokacja – czyli rozbudowana apostrofa, zwrot do kogoś, najczęściej do bóstwa z prośbą o natchnienie w pisaniu dzieła. (”Litwo ojczyzno moja…”) Mickiewicz w Inwokacji zwraca się do Matki Boskiej: Częstochowskiej, Ostrobramskiej, Wileńskiej
- na końcu występuje Epilog
Wybitni bohaterowie
Tytułowy Tadeusz, Jacek Soplica – ks. Robak są idealizowani, by uczynić ich postaciami wyjątkowymi. Soplica jest bohaterem tajemniczym, o pogmatwanym życiorysie.
Tło historyczne:
Tło jest bardzo rozbudowane. To nie tylko wydarzenia 1811 i 1812 roku. Utwór przepełniony jest wspomnieniami powstania Kościuszkowskiego, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeń związanych ze schyłkiem Rzeczypospolitej.
W dworku w Soplicowie na ścianach wiszą portrety historyczne: Kościuszki, Rejtana, Jasińskiego, a zegar kurantowy wygrywa mazurka Dąbrowskiego. Sam Soplica walczył u boku Napoleona. Są to wydarzenia przełomowe dla społeczeństwa polskiego, ponieważ obudziły wiarę na odzyskanie niepodległości, Polacy nie pogodzą się z faktem niewoli.
Retardacja akcji - przedłużanie, przeciąganie akcji
Szczegółowe opisy dotyczące życia codziennego mieszkańców Soplicowa: polowania, spacery, wyprawy na grzyby, opisy posiłków i przepisów na ich przygotowanie (np. bigosu) spowalniają akcję, ale też co ważne dla epopei – tworzą panoramiczny obraz życia społeczeństwa.
Wielowątkowość akcji:
- wątek narodowo-wyzwoleńczy
- wątek miłosny
- spór o zamek
- dzieje Jacka Soplicy
- wątki poboczne (np. spór o charty)
Styl:
- podniosły
- liczne środki artystyczne
- porównania homeryckie
"Pan Tadeusz” jest polską epopeją narodową, ostatnią epopeją, która odświeżyła ten gatunek wprowadzając wiele nowych elementów.
Wyjaśnienie: