Na podstawie tekstu źródłowego i wiedzy własnej wykaż związek między poglądami Jana Ostroroga na temat organizacji kościelnej w XV w. a postulatami głoszonymi przez reformatorów.

O dawaniu dziesięcin
Bóg przykazał dawać dziesięciny, przykazał, nie przeczę, [...] lecz nie przykazał wyciskać je gwałtem na świeckich, jak teraz się dzieje, tak iż nie bez krzywdy dawców dziesięciny są pobierane. Były one dawane niegdyś od bogatych, nie od ubogich, teraz zaś dają je ubodzy włościanie owym dobrze zaopatrzonym i wypasłym, z dumą je biorącym.
O obieraniu biskupów i ich urzędowaniu
Gdyby panowie biskupi i całe duchowieństwo istotnie tyle byli duchownymi, jak się być mienią, i gdyby często odczytywali, co się wyżej potoczyło, pochwaliłbym zaiste wtedy to, by żadna władza świecka nie mieszała się w wybory duchowieństwa. Król niechby miał staranie o rzeczach świeckich, a duchowni niechby pilnowali rzeczy duchownych [...].


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Jan Ostroga w swoim traktacie piętnuje płacenie dziesięciny przez ubogich. Ponadto krytykuje ingerencje władzy świeckiej w wybór biskupów.

Podobnie jak ideolodzy reformacji, sprzeciwiał się zeświecczeniu duchownych i nawoływał do przeprowadzenia reform wewnątrz Kościoła, która doprowadziła by do uregulowania kwestii dziesięcin i świętopietrza, jak i wyboru duchownych.

Proszę liczę na naj

W razie pytań pisz