Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) Pomoge usiąść osobie poszkodowanej po czym sprawdzę czy osoba ranna ma jakieś rany, krwotoki lub widoczne urazy. Jeśli zauważymy jakiś rany musimy je opatrzeć oraz czekać na pomoc medyczną.
b) osoba nie przytomna ale oddychająca, czyli osoba, która posiada funkcje życiowe. Taką osobę warto ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej oraz sprawdzić czy nie posiada taka osoba urazów. Podczas oczekiwania na pomoc sprawdzać co jakiś czas funkcje życiowe.
c) Najcięższa sytuacja tak zwane NZK. Od razu zaczynamy reanimacje rannego. Jeśli w pobliżu znajduje się AED to każemy komuś po niego pobiec po czym rozcinamy lub ściągamy koszulkę. Jeśli widzimy owłosienie specjalną golarką przy AED golimy klatkę piersiową po czym przyklejami elektrody na klatce piersiowej. Następnie AED powinno powiedzieć czy potrzebny jest strzał z AED. Jeśli AED powie, że jest potrzebny strzał to AED wykona strzał i sprawdzimy po strzale czy osoba ranna wróciła, czyli czy oddycha i czy ma puls. Jeśli nie będzie zmian nadal uciskamy i możemy sprawdzić ponownie czy strzał jest potrzebny i tak do skutki i przyjazdu karetki pogotowia. Ratownicy mogą się pytać ile reanimowaliśmy lub ile cyklów wykonaliśmy, ponieważ będą wiedzieć czy mają wzywać lekarza i wypisywac akt zgonu czy też dalej reanimować.
Wyjaśnienie: