cos na temat mózgowia​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Mózgowie jest to najważniejsza, centralna część ośrodkowego układu nerwowego u kręgowców (w tym u człowieka) znajdująca się w czaszce. Najważniejsze jego funkcje to sterowanie, nadzorowanie działania, homeostaza organizmu (m.in. częstość akcji serca, ciśnienie tętnicze krwi, równowaga wodno-elektrolitowa, temperatura ciała), a także wyższe funkcje nerwowe .

Wyjaśnienie:

Licze na naj :)

Schemat mózgowia człowieka

Rdzeń przedłużony zawiera ośrodki nerwowe regulujące czynności odruchowe: oddychanie, krążenie krwi oraz pracę serca, połykanie, ssanie, wymioty, wydzielanie potu. Między rdzeniem przedłużowym a śródmózgowiem leży most, który łączy różne części mózgu ze sobą.

Móżdżek odpowiada za koordynację ruchową i napięcie mięśni, kontrolę postawy ciała i zachowanie równowagi. Za pośrednictwem włókien nerwowych kontaktuje się z rdzeniem przedłużonym i mózgiem. Zbudowany jest z dwóch połączonych ze sobą półkul o pofałdowanej powierzchni, pokrytych korą móżdżku.

Śródmózgowie zawiera ośrodki niektórych reakcji wzrokowych (reakcje źrenic) i słuchowych (zwracanie głowy w kierunku dźwięku).

Międzymózgowie obejmuje wzgórze i podwzgórze. Jest połączone z przysadką mózgową i szyszynką, stanowiącymi jego części. Podwzgórze wpływa na przysadkę mózgową będącą nadrzędnym gruczołem wydzielania wewnętrznego. W podwzgórzu znajdują się ośrodki regulujące stałość środowiska wewnętrznego organizmu (ośrodek głodu i sytości, ośrodek pragnienia), a także ośrodki czynności płciowych, agresji i ucieczki oraz termoregulacyjny. We wzgórzu odbywa się integracja sygnałów z różnych zmysłów przed ich przesłaniem do kory mózgowej.

Kresomózgowie tworzą półkule mózgowe połączone spoidłem wielkim. W obrębie każdej półkuli można wyodrębnić oddzielone bruzdami płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny. Powierzchnia półkul jest silnie pofałdowana. Półkule zbudowane są z istoty szarej i białej, przy czym istota szara leży na powierzchni półkul oraz w tzw. jądrach podkorowych, otoczonych przez istotę białą. Zewnętrzną część istoty szarej stanowi kora mózgowa. Koordynuje ona wszystkie funkcje organizmu, odbiera informacje z narządów zmysłu, kojarzy je, a następnie wysyła polecenia do narządów wykonawczych (mięśni i gruczołów). Ponadto gromadzi informacje w postaci śladów pamięci. Jest podłożem myślenia abstrakcyjnego i świadomości. W jej obrębie można wyróżnić różne ośrodki: czuciowe, ruchowe i kojarzeniowe, które koordynują określone funkcje organizmu. W istocie białej obu półkul znajdują się drogi nerwowe wstępujące (przewodzą bodźce czuciowe do kory), drogi zstępujące (przewodzą impulsy do narządów wykonawczych) oraz włókna kojarzeniowe, łączące różne ośrodki kory.

myślę że pomogłam:)