HELP NA TERAZ Z OBLICZENIAMI DAJE NAJ I 5 GWIAZDEK

1. Kasia ma dwa razy więcej pieniędzy niż Marek, a Natalia ma o 4zł więcej niż Kasia. Razem mają 69zł. Ile ma każdy z nich?

2. Zestaw talerzyka i filiżanki kosztuje 20zł. Filiżanka jest o 3 zł droższa od talerzyka. Kasia chciała kupić trzy talerzyki (bez filiżanek). Ile zapłaci


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

Zadanie 1

[tex]2x[/tex] - ilość pieniędzy Kasi

[tex]x[/tex] - ilość pieniędzy Marka

[tex]2x+4[/tex] - ilość pieniędzy Natalii

[tex]2x+x+2x+4=69\\5x=65\\x=13[/tex]

[tex]2x=26\\x=13\\2x+4=30[/tex]

Odp.: Kasia ma 26 zł, Marek ma 13 zł, a Natalia ma 30 zł.

Zadanie 2

[tex]x[/tex] - cena talerzyka

[tex]x+3[/tex] - cena filiżanki

[tex]x+x+3=20\\2x=17\\x=8,5[/tex]

Jeden talerzyk kosztuje 8,50 zł, więc za trzy Kasia zapłaci:

[tex]3\cdot 8,5=25,5[/tex]

Odp.: Kasia zapłaci 25,50 zł.