Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Czas i okoliczności powstania utworu – „Pan Tadeusz” powstał w okresie niezwykle trudnym dla Polaków: Polska znajdowała się pod zaborami, a upadek powstania listopadowego sprawił, że Polacy stracili nadzieję na odzyskanie niepodległości. Mickiewicz napisał dzieło, będące wyrazem jego miłości do ojczyzny i tęsknoty za nią. Odwołał się do czasów świetności Polski, napełniając serca Polaków nadzieją i optymizmem.
2. Dzieło przenosi czytelnika w świat, który już nie istnieje i który jest znany współczesnym odbiorcom przede wszystkim z podręczników historii.
3. „Pan Tadeusz” przybliża obraz społeczeństwa polskiego, żyjącego w początkach XIX wieku. Jest doskonałym źródłem polskiej obyczajowości, kultury i zwyczajów, obowiązujących w tamtych czasach.
4. Mickiewicz ukazuje piękno świata szlacheckiego w przełomowym dla niego momencie – następuje zmierzch szlachty kontuszowej, która ustępuje miejsca młodemu pokoleniu, mającemu nowoczesne spojrzenie na pewne sprawy – Tadeusz i Zosia są zwolennikami idei równościowych i uwłaszczają chłopów.
5. Utwór nawiązuje do ważnych wydarzeń w dziejach Polski – do wyprawy wojsk Napoleona Bonaparte na Rosję i wiążących się z nią nadziei narodowo-wyzwoleńczych.