Odpowiedź :
Odpowiedź:
Żołnierze Wyklęci, nazywani też Żołnierzami Niezłomnymi, to żołnierze walczący po zakończeniu II Wojny Światowej o niepodległość i wolność. Partyzanci walczący z komunizmem i wpływami sowieckimi w Polsce podporządkowanej ZSRR.
Ostatni z żołnierzy tego ruchu oporu zginął 18 lat po zakończeniu II W.Ś. w październiku 1963 roku! Podziemie poza walkami partyzanckimi prowadziło też działania propagandowego wpływu na społeczeństwo, można powiedzieć uświadamiania stanu faktycznego, czyli trwającej okupacji ze zmianą okupanta.
Wyjaśnienie:
W czasach PRL każdy sprzeciw wobec władzy czyli antykomunistyczny określany był jako reakcyjne podziemie, jednak członkowie polskiej powojennej partyzantki niepodległościowej wywodzili się z AK które już w 1943 roku rozpoczęło działania majace na celu uchronienie Polski przed okupacją ZSRR. Niestety powstanie warszawskie jak i późniejsze akcje NKWD i polskich służb bezpieczeństwa znacznie osłabiły siły antykomunistyczne. Dodatkowo zachodnie kraje nie uznawały Polskiego Rządu na uchodźstwie. Podziemie działało na szerokim terenie, również na ziemiach włączonych w 1945 do ZSRR - wileńszczyźnie, ziemi grodzieńskiej i nowogródzkiej ale też na pozostałych terenach należących przed . Walczyli głównie z UB (Urząd Bezpieczeństwa), KBW (Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego) i MO (Milicja Obywatelska). A ci zwalczali ich iluzorycznymi amnestiami, łapiąc podstępnie, wyłudzając obietnicami czy torturami informacje o innych członkach podziemia. Złapani byli odosobniani, na przełomie lat 40-tych i 50-tych XX wieku w obozach pracy przymusowej internowanych było około 250 tysięcy ludzi. Wielu zamordowano. Od 2011 roku Żołnierze Niezłomni swoje święto w dniu 1 marca, jest to Święto Państwowe.