Odpowiedź :
x+y=17zł
x=y-3zł
y-3+y=17
x=y-3
2y=20
x=y-3
y=10
x=7
Odp: szklanka soku kosztuje 7 złotych
x=y-3zł
y-3+y=17
x=y-3
2y=20
x=y-3
y=10
x=7
Odp: szklanka soku kosztuje 7 złotych
Odpowiedź:
Dobra, no więc to są dane:
naleśniki + sok = 17zł
sok = ?
Rozwiązanie:
Najpierw odejmujmy 3 ( potem powiem czemu)
17zł - 3zł = 14 zł
14 zł dzielimy na 2 czyli 14zł : 2 = 7 zł
Naleśniki są droższe o 3 zł więc naleśniki będą miały cenę 10zł ( 7 zł =3 zł)
Zostało nam to drugie 7 zł i to jest cena soku.
Szczegółowe wyjaśnienie:
Zadania tego typu robi się tak: najpierw odejmuję się cenę o ile droższa jest druga rzecz, potem się dzieli na ilość tych rzeczy, a potem dodaje się do tej droższej wcześniej odjętą liczbę. Jakby coś było niezrozumiałe, pisz.