Szklanka soku i porcja naleśników kosztują razem 17zł, przy czym naleśniki są
o 3 zł droższe od soku. Ile kosztuje szklanka soku?


Odpowiedź :

x+y=17zł
x=y-3zł

y-3+y=17
x=y-3

2y=20
x=y-3

y=10
x=7

Odp: szklanka soku kosztuje 7 złotych

Odpowiedź:

Dobra, no więc to są dane:

naleśniki + sok = 17zł

sok = ?

Rozwiązanie:

Najpierw odejmujmy 3 ( potem powiem czemu)

17zł - 3zł = 14 zł

14 zł dzielimy na 2 czyli 14zł : 2 = 7 zł

Naleśniki są droższe o 3 zł więc naleśniki będą miały cenę 10zł ( 7 zł =3 zł)

Zostało nam to drugie 7 zł i to jest cena soku.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Zadania tego typu robi się tak: najpierw odejmuję się cenę o ile droższa jest druga rzecz, potem się dzieli na ilość tych rzeczy, a potem dodaje się do tej droższej wcześniej odjętą liczbę. Jakby coś było niezrozumiałe, pisz.