Na podstawie różnych źródeł, w tym informacji z zajęć oraz wiedzy własnej, opracuj informację o środkach ochrony indywidualnej i zbiorowej w środowisku pracy.
W pracy uwzględnij następujące zagadnienia:
1. co to są środki ochrony indywidualnej i zbiorowej;
2. odróżnij środki ochrony indywidualnej i zbiorowej;
3.wskaż przykłady środków ochrony indywidualnej i zbiorowej ujmując te środki w grupach;
4. dla każdego ze wskazanych środków ochrony indywidualnej i zbiorowej wskaż oczekiwane efekty stosowania tych środków przez pracowników.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Środki ochrony indywidualnej to urządzenia lub wyposażenie przeznaczone do noszenia bądź trzymania przez pracownika w celu ochrony przed jednym zagrożeniem lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie lub bezpieczeństwo pracy. Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, i pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach produkcyjnych, maszynach i urządzeniach.

Środki ochrony indywidualnej dzieli się, pod względem ich ogólnego przeznaczenia, na dziewięć grup: 1) odzież ochronna, (fartuchy, kombinezony), 2) środki ochrony głowy, (hełmy ochronne), 3) środki ochrony kończyn górnych, (rękawice ochronne gumowe, jednorazowe), 4) środki ochrony kończyn dolnych

Ochrona przy usunięciu zagrożenia – uczynienie maszyny bezpieczną lub utrzymanie jej w tym stanie. Do grupy środków ochrony zbiorowej zalicza się także np.: rusztowania robocze i ochronne, balustrady i pomosty robocze.

W praktyce oznacza to obowiązek likwidacji (w miarę technicznych i ekonomicznych możliwości) zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji niepowodujących takich zagrożeń. Jeżeli ze względu na aktualny poziom techniki lub rodzaj procesu pracy, likwidacja zagrożeń nie jest możliwa, pracodawca powinien zastosować rozwiązania organizacyjne i techniczne, w tym odpowiednie środki ochrony zbiorowej, ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Zawsze pracodawca powinien zapewnić pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej przed środkami ochrony indywidualnej.

Wyjaśnienie: