Potrzebne na dziś!
Scharakteryzuj szlachcica ziemianina w oparciu o fragment "Żywota człowieka poczciwego".

Jaka była jego postawa wobec ludzi, stosunek do pracy, sposób postrzegania natury, wyznawane wartości


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

,,Żywot człowieka poczciwego”  

• ,,Rok na cztery części dzielon”  

Wiosna na wsi to czas obfitych plonów, radości, spacerów po ogrodach i sadach szlachcica – ziemianina z żoną i czeladką. Rej wymienia liczne obfite plony i korzyści dotyczące tej pory roku, używa wyliczeń, zdrobnień, zaskakuje czytelnika bogactwem zbiorów, ziół, owoców i warzyw, z których korzysta szlachcic wiosną na wsi.  

• ,,Lato, gdy przyjdzie, co z nim czynić?”

Latem gospodarz korzysta z efektów pracy, którą wykonano wiosną. Zbiera owoce i warzywa, korzysta ze świeżych jaj i serów, a w zagrodzie rodzą się młode zwierzęta. Szlachcic cieszy się dobrobytem, za który dziękuje Bogu.  

• ,,Jesienne rozkoszy i gospodarstwa”

Na dobrobyt szlachcica i jego szczęśliwe oraz beztroskie życie pracują chłopi. Jesień również przynosi korzyści i obfituje w dary natury i grzyby, miód, wełnę. Należy także zadbać o pole na następne zasiewy oraz przygotować zapasy na zimę. Należy być dalekowzrocznym, rozsądnym, przewidującym.  

• ,,Zima, co za pożytki i co za rozkoszy w sobie ma”  

Zimą gospodarz urozmaica sobie czas polując na dużego zwierza i zostawiając sidła na mniejszą zwierzynę. Czyni tom nie tylko ze względu na mięso zdobyczy, ale także zysk z ich skóry. Ponadto zimą łowiono różnego rodzaju ryby, ku uciesze rodziny i przyjaciół.  

Według Reja życie szlachcica-ziemianina na wsi w XVI wieku jest idylliczne, podkreśla bogactwo płynące do dworu z pól, sadów, ogrodów, lasów i wód. Zapewniało ono gospodarzowi, rodzinie i przyjaciołom dobrobyt, szczęście i bezpieczeństwo. Pamiętać jednak należy, że taka wizja jest wyidealizowana, gdyż przedstawiona jest jedynie z perspektywy zamożnego szlachcica-ziemianina, a nie np. Chłopa. We wszystkich fragmentach zauważyć należy życie człowieka w harmonii z naturą i jej prawami oraz zgodnie z Bogiem.