1.U parzydełkowców występuje rozproszony układ nerwowy, w którego skład wchodzą wyspecjalizowane komórki zmysłowe epidermy. U meduzy są one zlokalizowane w obwodowej części parasola i noszą nazwę ……………………………………….. W ich skład wchodzą dwie struktury. Podaj ich nazwy i wyjaśnij ich funkcje.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. W przemianie pokoleń chełbii modrej (parzydełkowiec) z zygoty rozwija się wolnopływająca larwa …………………., która po kilku dniach opada na dno i przekształca się w ………………………….. Gdy polip osiągnie odpowiednią wielkość zaczyna rozmnażać się bezpłciowo przez …………………………………………..

Od polipa odrywają się liczne krążki, które przekształcają się w młode meduzy nazywane …………………., które dojrzewają i przekształcają się w dorosłe meduzy rozmnażające się płciowo.

3. Opisz budowę i wyjaśnij mechanizm działania komórki parzydełkowej parzydełkowców.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
4. Układ wydalniczy wypławka białego (płaziniec) tworzą:

Metanefrydia

Komórki płomykowe

Dwa długie kanały połączone kanałem poprzecznym

Nerki


Odpowiedź :

1. Noszą nazwę ciałek brzeżnych (ropaliów). Dwie struktury:

-statocysty (skupiska narządów zmysłu równowagi ułatwiające meduzom orientację w środowisku),

-oczka (skupiska komórek światłoczułych umożliwiające meduzom odróżnienie natężenia światła).

2. Planula; polipa; strobilizację; efyrami.

3. Kom. parzydełkowe są zbudowane z wyrostka czuciowego (knidocylu), pęcherzyka wypełnionego paraliżującym lub trującym płynem i spiralnie zwiniętej, drożnej nici. Podrażnienie knidocylu skutkuje wyrzuceniem nici parzydełka, która następnie wbija się w ciało ofiary.

4. Kom. płomykowe.