Odpowiedź :
1. Wzrost podatku od nieruchomości powoduje wzrost kosztów stałych przedsiębiorstwa zajmującego się obsługą portów, a więc przyczynia się do spadku rentowności i wskutek tego, podaż usług portowych spada.
2. Wzrost opłat za usługi portowe powoduje wzrost przychodów przedsiębiorstw zajmujących się obsługą portów przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na niezmienionym poziomie, co powoduje wzrost rentowności. Wzrost rentowności powoduje z kolei pojawienie się nowych przedsiębiorstw i wzrost podaży usług portowych.
3. Obniżenie wynagrodzeń pracownikom może wpłynąć dwojako na podaż usług portowych. Obniżka może bowiem zniechęcić osoby do pracy w branży portowej, co doprowadziłoby do spadku podaży usług portowych. Z drugiej strony, jeżeli obniżka się przyjmie i będzie mieć uzasadnienie rynkowe, to wzrośnie rentowność przedsiębiorstw zaangażowanych w obsługę portu, co spowoduje wzrost podaży usług portowych.
4. Ulepszona technologia przeładunkowa umożliwiłaby efektywniejsze świadczenie usług portowych, co spowodowałoby wzrost ich podaży. (tak na marginesie: to jest właśnie powód, dla którego w zdrowej, rozwijającej się gospodarce naturalnym stanem jest niska, 1-3% deflacja; obserwowany przez ludzi wzrost cen to w większości efekt dodruku prowadzonego przez banki centralne i udzielania kredytów w systemie rezerwy cząstkowej)