Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytanie.

Cesarze z dynastii Habsburgów, chcąc zyskać na znaczeniu, zaczęli rozbudowywać swą potęgę w krajach, gdzie panowali jako dziedziczni władcy: w Austrii, Czechach i na Węgrzech. Miały to ułatwić reformy przeprowadzone w drugiej połowie XVIII wieku w duchu absolutyzmu oświeconego, zwłaszcza za panowania cesarza Józefa II, który był zafascynowany poczynaniami pruskiego władcy Fryderyka II.
Po pierwsze, by wzmocnic administrację państwową, zaczęto w niej zatrudniać dobrze wykształconych urzędników pochodzenia szlacheckiego i mieszczańskiego. Po drugie, uzdrowiono finanse państwowe, m.in. przez nałożenie podatków na zwolnione dotąd z ich płacenia szlachtę i duchowieństwo. Zmniejszono natomiast obciążenia nakładane na chłopstwo. Przeprowadzono też gruntowną reformę prawa, znoszącą nie tylko tortury, lecz także, na pewien czas, karę śmierci.
Chociaż w Austrii katolicyzm był religią dominującą, za rządów Józefa II rozwiązano wiekszość klasztorów. Skonfiskowano ich majątki ziemskie, a uzyskane stąd pieniądze przeznaczono głównie na rozwój szkolnictwa i oświaty. Kościół katolicki został też bardziej podporządkowany państwu. Cesarz sam mianował biskupów i nie zezwalał na ogłaszanie papieskich decyzji bez swej zgody. Józef II prowadził także konsekwentną politykę tolerancji religijnej. Nie tylko zrównał w prawach katolików i protestantów, lecz także zezwolił ludności żydowskiej na studiowanie na uniwersytetach, co do tej pory było niemożliwe.
Wskutek klęsk zadanych Austrii przez Prusy w wojnach o Śląsk postanowiono unowocześnić armię austriacką i zwiększyć jej liczebność. Wkrótce, dzięki uczestnictwu w pierwszym i trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej, Austria z nawiązką powetowała sobie wcześniejsze straty terytorialne.

Na podstwie tekstu wypisz jakie reformy zostały przeprowadzone w Austrii pod rządami Józef II Habsburga.