zadanie 1

• Oblicz wartość i koszt energii zużytej przez zasilacz do laptopa DELL 90W

w czasie zajęć lekcyjnych w szkole od 800 do 1330, jeżeli cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,56 zł.

zadanie 2

• Oblicz wartość i koszt energii zużytej przez żarówkę tradycyjną o mocy 100 W w czasie 24 godzin, jeżeli cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,56 zł.


Odpowiedź :

Z1)

P=90 W = 0,09 kW

t1=8:00

t2=13:30

k(1kWh)=0,56 zł

t=t2-t1

W=P*t

W=0,09*5,5

W=0,495 J

koszt=P*t*k(1kWh)

koszt=0,09*0,56*(13:30-8:00)

koszt=0,09*0,56*5,5

koszt=28 groszy

Z2)

P=100 W=0,01 kW

t= 24 h

k(1kWh)=0,56 zł

W= P*t

W=0,01*24

W=0,24 J

koszt=P*t*k(1kWh)

koszt=0,24*0,56

koszt≈14 groszy