Odpowiedź :
Odpowiedź:
Tlenek krzemu (IV) nazywany inaczej krzemionką lub diatlenkiem krzemu.
Jest to nieorganiczny związek chemiczny na IV stopniu utlenienia. Ogólny wzór krzemionki to SiO2. Jednak nie oddaje on dobrze jej faktycznej struktury chemicznej. Powierzchnia krzemionki w zależności od pochodzenia zawierać może atomy wodoru, metali alkalicznych, czyli litowców, potasowców, a także grup hydroksylowych, czyli grupa alkoholi i fenoli.
ODMIANY KRYSTALICZNE KRZEMIONKI
- Pod normalnym ciśnieniem:
Kwarc - który przechodzi w temperaturze 846 K przechodzi w Kwarc - który w temperaturze 1143 K przechodzi w trydymit - który w temperaturze 1743 K przechodzi w krystobalit - który w temperaturze 1983 K ulega stopnieniu.
- Pod wysokim ciśnieniem:
Krystobalit i trydymit
Właściwości
Szybkie schładzanie ciekłej krzemionki prowadzi do otrzymania krzemionki bezpostaciowej. Składa się ona z kombinacji domen fazy amorficznej. Jest to tzw. Krzemionka topiona. Podczas bardzo wolnego ochładzania zestala się na szkliste, bezpostaciowe ciało stałe, odporne na działanie czynników chemicznych. Szkło kwarcowe ma współczynnik rozszerzalności termicznej, dzięki czemu wykazuje wykazuje bardzo dużą odporność na szybkie zmiany temperatury. Bardzo dobrze przepuszcza promienie nadfioletowe, czyli promienie elektromagnetyczne o długości fal krótszej niż światło widzialne i dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie. Substancja stała, bardzo twarda. Dwutlenek topi się w temperaturze 1723oC. Jednak temperaturę można obniżyć dodając tzw. Topniki. Temperatura wrzenia to 22300C. Tak, więc także bardzo wysoka. Krzemionka jest bardzo odporna chemicznie. Nie reaguje z niczym oprócz wrzącego, stężonego roztworu wodnego wodorotlenku potasu i wodorotlenku sodu, stopionego na węglan sodu i potasu, gazu fluorowodorowego oraz stężonego roztworu tego gazu w wodzie zwanego kwasem fluorowodorowym. W wyniku reakcji wodorotlenku sodu i potasu oraz węglanu sodu i potasu powstają odpowiednie sole - krzemiany sodu i potasu, które są rozpuszczalne w wodzie i sprzedawane, jako tzw. Szkło wodne. Diatlenek krzemu ogrzewany do 12500C z krzemem w próżni daje tlenek krzemu. Rozdrobniona krzemionka może być przyczyną pylicy płuc. Bardzo narażeni na tą chorobę są pracownicy piaskowców, kopalń oraz przemysłu, w którym wykorzystywany jest piasek.
Zastosowanie
Krzemionka jest podstawowym składnikiem kilku powszechnie stosowanych minerałów, czyli:
- Szkła,
- Kwarcu,
- Silikażelu, czyli żelu krzemionkowego,
- Aerożelu krzemionkowego
- Całkowicie amorficznej krzemionki topionej.
Wyjaśnienie:
Mam nadzieje ze pomogłam :)