Odpowiedź :
Odpowiedź:
W Portugalii karnawał był obchodzony od XV wieku[1] i stamtąd został przeniesiony do Brazylii, która była portugalską kolonią. Portugalski karnawał, nazywany entrudo, obejmował imprezy uliczne, które przeradzały się często w brutalne bitwy, podczas których obrzucano się m.in. jajkami, a na głowy ludzi przechodzących ulicami, spadały z okien różne przedmioty[2]. Pod koniec XVIII wieku różne zwyczaje karnawałowe objęły już całą Brazylię i wszystkie klasy społeczne, nawet niewolnicy mogli brać udział w zabawie, po uzyskaniu zezwolenia swoich panów[3]. W Brazylii karnawał upodobnił się do portugalskiego entrudo, a na ulicach Rio de Janeiro toczono walki na limões-de-cheiro, czyli woskowe kule wypełnione wodą lub perfumami, a przechodniów oblewano kolorowym atramentem[2]. Wraz z ucieczką dworu królewskiego z Lizbony do Rio de Janeiro w 1808 roku, zaczęły się pojawiać pierwsze pomysły na “ucywilizowanie” imprez karnawałowych i zastąpienie zabaw ulicznych balami na modę paryską oraz wprowadzeniem ścisłej policyjnej kontroli. Od 1830 roku próbowano zakazywać ulicznych imprez, ale bez rezultatu. Paryskim akcentem na brazylijskim karnawale było użycie papierowych serpentyn i konfetti, które od 1892 r. zaczęły zastępować limões-de-cheiro.
W 1840 r. odbył się w Rio de Janeiro pierwszy karnawałowy bal maskowy, zorganizowany w hotelu “Italia” przez mieszkańca Rio o włoskim pochodzeniu. Skandalem był pierwszy kankan odtańczony w Brazylii w 1890 r.
W 1932 r. karnawał stał się w pełni legalny i usankcjonowany przez władze.
Bloki karnawałowe (blocos carnavalescos), które maszerują ulicami brazylijskich miast, były początkowo nazywane “blokami brudasów” (blocos de sujos) i tworzyły je lokalne społeczności w ubogich dzielnicach. W 1889 r. policja po raz pierwszy zezwoliła na przemarsz ok. 20 bloków[2].Szkoły samby również wywodzą się z biednych dzielnic Rio de Janeiro, a w latach 1920-tych zaczęły organizować pierwsze przemarsze w centrum miasta, które przyciągały tysiące widzów. W 1932 r. odbył się pierwszy oficjalny konkurs szkół samby podczas karnawału w Rio. Wówczas paradowano w centrum miasta, na placu Praça Onze. Stamtąd parady przeniesiono na ulicę Avenida Rio Branco, następnie na Avenida Getúlio Vargas, a od 1984 r. parady odbywają się na Sambodromie, wybudowanym według projektu Oscara Niemeyera.
Dzisiaj zabawy karnawałowe odbywają się w całej Brazylii, przyjmują jednak różne formy. Przemarsze szkół samby można oglądać m.in. w Rio de Janeiro, São Paulo, Manaus. Bloki uliczne są obecne w całym kraju, z czego w samym tylko Rio jest ich ok. 400.
Karnawał przyciąga do Brazylii miliony turystów. W 2016 roku Rio odwiedził w tym czasie milion turystów, do Salvadoru przyjechało ich 560 tys.[4]
Wyjaśnienie: