Odpowiedź :
1. Inspiracje do komponowania mazurków Chopin czerpał z trzech źródeł. Pierwszym z nich była istniejąca od końca XVIII wieku tradycja mazurka artystycznego, do której należą m.in. mazurki komponowane przez Marię Szymanowską. Drugim źródłem była tradycja popularna przejawiająca się w towarzyskich śpiewach oraz w tańcach balowych. Trzecie i najważniejsze źródło inspiracji stanowiła muzyka ludowa. Z twórczością ludową zetknął się Chopin już we wczesnym dzieciństwie. Spędzając wakacje w Szafarnii na Mazowszu z zainteresowaniem przysłuchiwał się tradycyjnym śpiewom i muzykowaniu ludowych kapel. Fascynacja muzyką ludową znalazła swoje odzwierciedlenie w wielu jego kompozycjach, ale gatunkiem najbardziej związanym z tradycją ludową jest mazurek.
2. Swój patriotyzm przelał Chopin w Polonezy, a twórczość emigracyjna Fryderyka jest przesiąknięta obrazami wywiezionymi z Polski. Polonez as-dur to obraz pochodu arcypolskiego tańca. Pejzaże polskie maluje Chopin w Nokturnie g-moll. W mazurkach Fryderyka zawiera się wspomnienie wszystkich wędrówek po Polsce, wspomnienia wiejskiej piosenki i wiejskiego tańca, takich, jakie spotkały Chopina na polnych drogach.
3. 1849 r w nekrologu C. K. Norwid o F. Chopinie napisał: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata”.
4. Etiuda Rewolucyjna
Marsz Pogrzebowy
Impromptu-Fantaisie cis-moll op. 66
Ballada g-moll op. 23
Preludia op. 28