Odpowiedź:
1) y spodnie są droższe od koszuli o 125
y+125=77
y=77+125
y=202 zł
Spodnie kosztują 202 zl.
2) x cena za 1kg śliwek
2,5x=12,5
x=12,5:2,5
x=5
Cena za kilogram śliwek to 5 zl.
3) x cena zeszytu w linie
x+0,4 cena zeszytu w kratkę
2 zeszyty w kratkę kosztują 3,2
2*(x+0,4)=3,2
2x+0,8=3,2
2x=3,2-0,8
2x=2,4
x=1,2
Zeszyt w linie kosztuje 1,2 zł.
4)
x cena broszki
X+7 tyle kupili a zapłacili 2*12zl
x+7=2*12
x+7=24
x=24-7
x=17
Broszka kosztowała 17 zl.
Szczegółowe wyjaśnienie: