Odpowiedź :
Najświętszy sakrament - w czasie Mszy Św. przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, który zamieszka w naszym sercu. Dzięki Komunii Świętej Chrystus: pomnaża łaskę uświęcającą, gładzi grzechy lekkie, pomaga walczyć z grzechem i jest zadatkiem zmartwychwstania
Pokuta - Sakrament pokuty zalicza się do tzw. sakramentów uzdrowienia (obok sakramentu namaszczenia chorych). Bywa nazywany także sakramentem nawrócenia, sakramentem spowiedzi, sakramentem przebaczenia oraz sakramentem pojednania.
Sakrament pokuty i pojednania jest niezbędny w życiu chrześcijańskim. Chociaż chrzest daje człowiekowi nowe życie, to nie eliminuje słabości natury ludzkiej, która przejawia się w jej skłonności do grzechu – tzw. pożądliwości. Grzech cechuje zatem każdego wiernego, o czym mówi św. Jan: Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy (1 J I, 8). Dlatego ochrzczeni nieustannie powinni dążyć do nawrócenia (nazywanego drugim nawróceniem), a owo nawrócenie dokonuje się właśnie przez sakrament pokuty i pojednania. Jest to jedyna droga do uzyskania odpuszczenia grzechów popełnionych po chrzcie.