na podstawie dodatkowych źródeł wiedzy opisz w zeszycie skutki wybuchu wybranego wulkanu lub trzęsienia ziemi Na dowolnym obszarze
Plis mam na jutro a mam na 8:00 i zaczynam geografią plis pomocy​


Odpowiedź :

Wybrzeże regionu Tōhoku (Japonia) – 11 marca 2011

Jedno z najbardziej pamiętnych trzęsień ziemi w najnowszej historii ze względu na awarię elektrowni atomowej w Fukushimie, najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Japonii i czwarte najsilniejsze od kiedy w 1900 roku zaczęto przeprowadzać pomiary. Miało magnitudę 9,0. Fale tsunami, jakie dotarły do miasta Miyako, miały 40,5 metra wysokości i wdarły się aż 10 km w głąb lądu. Spowodowało najdroższą jak dotąd katastrofę naturalną w historii świata. Trzęsienie przesunęło największą japońską wyspę Honsiu o 240 cm na wschód, Ziemia przesunęła się na własnej osi o 10–25 cm, a wygenerowaną falę dźwiękową odnotował nisko orbitujący satelita GOCE - klimatologiczny i geofizyczny satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej. Straty, wynikające między innymi z poważnej awarii elektrowni atomowej w Fukushimie, oszacowano na 235 mld USD.

Odpowiedź:

Treść

Grafika

Filmy

Komentarze

Przyczyny ,skutki i sposoby zapobiegania trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

Przyczyny i obszary wystepowania:

Trzęsienia ziemi były i są szczególnie analizowane przez naukowców, którzy wiążą je z procesami zachodzącymi we wnętrzu Ziemi. Zachodzą one z reguły w strefach dyslokacyjnych skorupy ziemskiej, w miejscach wielkich uskoków. Teoria płyt litosfery wiąże je ze strefami subdukcji oraz krawędziami płyt. Ponieważ zjawiska te spowodowane są różnymi przyczynami, wyróżnia się kilka rodzajów drgań litosfery:

- tektoniczne, najgroźniejsze w skutkach, stanowiące około 90% wszystkich trzęsień, wywołane przesuwaniem się płyt, ruchami oregenicznymi i epejrogenicznymi;

- wulkaniczne, mniej groźne, stanowią około 7% drgań, spowodowanych przemieszczaniem się magmy w skorupie ziemskiej;

- zapadowe, słabe, stanowiące około 3% trzęsień, wywołane zapadaniem się skał pod pustymi miejscami w skorupie ziemskiej wytworzonymi naturalnie lub przez człowieka.

Wyjaśnienie: