1. W poniższym tekście znajdź i wypisz wszystkie czasowniki.
Życie dawnych żaków nie było łatwe. W akademii panowały surowe obyczaje. Nauka trwała od świtu aż do zmierzchu. Podstawową formą uczenia był wykład. Prowadzono również ćwiczenia, podczas których studenci dyskutowali o problemach związanych z tematem wykładu. Żacy mieszkali w bursach zarządzanych przez władze uczelni, które bardzo ograniczały swobodę młodych. Studenci musieli przestrzegać surowych regulaminów. Nosili jednolite stroje, a w określonych godzinach rozmawiali tylko w języku łacińskim. Nie każdy mógł sobie pozwolić na naukę. Jeżeli student pochodził z ubogiej rodziny i brakowało mu pieniędzy na opłacenie szkoły, chodził po prośbie od drzwi do drzwi. Chociaż rajcy miejscy zakazali żebrania, mieszkańcy łaskawym okiem patrzyli na żaków i częstowali ich gorącym posiłkiem. Stąd wywodzi się tradycja pucheroków - obyczaj do dziś kultywowany w podkrakowskich wsiach. W Niedzielę Palmową poprzebierani młodzi ludzie odwiedzają okoliczne domy, śpiewają specjalnie przygotowane piosenki i życzą dobrych świąt, a w zamian otrzymują jedzenie i drobne datki.
2.Przeczytaj zdania i odpowiedz, czy użyte w nich czasowniki mają formę osobową czy nieosobową. Odpowiedź zapisz obok wybranego czasownika. Wzór: Obchodzono - forma nieosobowa
Wczoraj obchodzono 70. rocznicę powstania warszawskiego. Kasia i Paweł znakomicie odegrali swoje role w szkolnym przedstawieniu. Plan na jutro - odpocząć. Andrzej narysował piękną gotycką katedrę. Od dłuższego czasu mówi się o zwolnieniu Kowalskiego. Zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla chorych dzieci.
3.Wśród podanych wyrazów znajdź tylko czasowniki. Wypisz je.