Zadanie nr 2

Przeczytaj uważnie poniższe opisy, następnie określ typ oddziaływania opisany w tekście (antagonistyczny / nieantagonistyczny) oraz podaj nazwę zależności międzygatunkowej1

A. Wróble i bociany są ptakami siedlisk rolniczych. Wróbel jest głównie ziarnojadem, natomiast pokarmem bociana są drobne kręgowce i owady. Jedną z przyczyn spadku liczebności wróbla może być spadek dostępności miejsc lęgowych. Wróble czasem zakładają swoje gniazda w dolnych partiach dużych gniazd bociana białego.

B. W przyrodzie istnieje wiele przypadków, gdy przedstawiciele jednego gatunku są silniejsi od przedstawicieli innego gatunku w sensie dosłownym. Na przykład na ulicach naszych miast gawrony odpędzają gołębie, a te z kolei odpędzają wróble od pokarmu wysypanego dla nich przed ludzi. Wróble natomiast odbierają sikorkom skrzynki lęgowe.

C. W przewodzie pokarmowym termitów występują organizmy wytwarzające enzymy trawienne niezbędne do rozkładu celulozy (składnika budującego drewno). Termity korzystają z przetworzonego przez nie pokarmu, zwiększając w ten sposób efektywność przyswajania pokarmu.

D. Rośliny mięsożerne występujące zwykle w siedliskach ubogich w składniki mineralne, głównie azot. Ich system korzeniowe są słabo wykształcone. Rośliny wykształcają z fragmentu lub z całego liścia pułapki w kształcie dzbanka. W dzbanku zbiera się woda deszczowa, w której, w najprostszym przypadku, złapane zwierzęta topią się i ulegają strawieniu. Bardziej wymyślne dzbanki wydzielają do wnętrza enzymy trawienne.

E. Dzbanecznik dwuostrogowy jest kolonizowany przez jeden gatunek mrówek, które żywią się jego nektarem oraz owadami wpadającymi do dzbanków. Wyciągnięcie ofiary z dzbanka może trwać nawet do 12 godzin i w tym czasie mrówki zostawiają w dzbanku bogate w azot odchody. Zauważono, że wyławiane są głównie największe ofiary, a ich niezjedzone szczątki trafiają z powrotem do dzbanka. Rośliny pozbawione mrówek są skarlałe. Mrówki te gnieżdżą się wyłącznie na dzbaneczniku dwuostrogowym i tylko wyjątkowo są znajdowane na innych roślinach.