1.Co się wydarzyło w 1901 roku? 2.Co się wydarzyło w 1885 3.W którym roku zmarł Romuald Traugutt 4.Podaj datę wybuchu powstania styczniowego (dzień, miesiąc, rok) 5.Co to są rugi pruskie 6.Co to jest germanizacja? 7.Co to jest wojna partyzancka? 8.Co to jest branka? 9.Co to jest nędza galicyjska? 10.Kim był i co zrobił Aleksander Wielopolski? 11.Kim był i co zrobił Michał Drzymała? 12.Kim był i co zrobił Stanisław Brzóska? 13.Kim była i co zrobiła Maria Konopnicka 14.Jakie były skutki powstania styczniowego 15.Wyjaśnij dlaczego Autonomia Galicyjska różniła się od innych zaborów?

Proszę na teraz !!!!


Odpowiedź :

1. Strajk dzieci we Wrześni

2. Wysiedlanie obywateli carstwa rosyjskiego i Austro-Węgier

3. 1864r.

4. 22 stycznia 1863r.

5. Masowe wysiedlanie Polaków i Żydów z terytorium Prus.

6. To proces stopniowego przemieniania kultury i języka z ojczystego na niemiecki.

7. To taktyka wojenna w której armia była podzielona na małe oddziały i "łowili" przeważnie patrole wrogich wojsk.

8. Był to przymusowy pobór do wojska przeważnie młodych ludzi i patriotów.

9. To określenie zaboru austriackiego, które było bardzo zacofane. Było bardzo dużo analfabetów i w wioskach zdarzały się sytuacje takie jak przeludnienia.

10. Aleksander Wielopolski, naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego, przeciwnik antyrosyjskiej konspiracji i powstania zbrojnego, które sam sprowokował organizując pobór do wojska tzw. brankę.

11. Michał Drzymała (ur. 13 września 1857 w Zdroju, zm. 25 kwietnia 1937 w Grabównie) – polski chłop z Poznańskiego, w latach 1904–1909 prowadził spór z administracją Królestwa Prus o pozwolenie na budowę domu; wóz Drzymały stał się symbolem walki z germanizacją w zaborze pruskim.

12. Stanisław Brzóska – polski duchowny rzymskokatolicki, generał i naczelny kapelan województwa podlaskiego w czasie powstania styczniowego, naczelnik wojenny powiatu łukowskiego, organizator i dowódca oddziału powstańczego złożonego z chłopów.

13. Maria Kokopnicka- poetka. Była autorką wielu prac. Zasłynęła głównie z utworu "Rota". Utwór ten odnosił się do wydarzeń związanych np. że strajkiem dzieci we Wrześni.

14. śmierć ponad 10000 uczestników powstania; ponad 20000 zesłano na Sybir.

likwidacja autonomii Królestwa Polskiego.

konfiskata majątków uczestników powstania; straty w kulturze.

zastąpienie urzędników polskich rosyjskimi.

rusyfikacja polskiego szkolnictwa.

15. -Zacofanie rolnictwa

-Nierozwinięty przemysł

-Anafalbetyzm

-Brak możliwości edukowania się