Odpowiedź :
Cześć!
1. Przeczytaj uważnie tekst źródłowy i na podstawie tekstu oraz wiedzy pozaźródłowej odpowiedź na pytania – prawda/ fałsz. (5 pkt)
Nasz, ustrój polityczny nie jest naśladownictwem obcych praw, a my sami raczej jesteśmy wzorem dla innych niż inni dla nas. Nazywa się ten ustrój demokracją, ponieważ opiera się na większości obywateli, a nie na mniejszości. W sporach prywatnych każdy obywatel jest równy w obliczu prawa; jeśli zaś chodzi o znaczenie, to jednostkę ceni się nie ze względu na jej przynależność do pewnej grupy, lecz ze względu na talent osobisty, którym się wyróżnia; nikomu też, kto jest zdolny służyć ojczyźnie, ubóstwo albo nieznane pochodzenie nie przeszkadza w osiągnięciu zaszczytów. W naszym życiu państwowym kierujemy się zasadą wolności(...). Kierując się wyrozumiałością w życiu prywatnym; szanujemy prawa w życiu publicznym; jesteśmy posłuszni każdoczesnej władzy i prawom, zwłaszcza tym niepisanym, które bronią pokrzywdzonych i których przekroczenie przynosi powszechną hańbę.
Myśmy też stworzyli najwięcej sposobności do wypoczynku po pracy, urządzając przez cały rok igrzyska i uroczystości religijne oraz pięknie zdobiąc nasze prywatne.
Jednostka zgodnie z przytoczonym tekstem jest ceniona ze względu na przynależność społeczną oraz posiadany majątek.
FAŁSZ
Nie każdy obywatel jest równy wobec prawa. FAŁSZ
Przytoczony fragment dotyczy ustroju starożytnych Aten. PRAWDA
Praw niepisanych nie należy przestrzegać według przytoczonego powyżej tekstu. FAŁSZ
W demokracji według przytoczonego powyżej tekstu decydujące zdanie ma większość obywateli, a nie mniejszość PRAWDA