Czy zgadasz się z morałem bajki ,,Lis i osieł" I. Krasickiego? Napisz rozprawkę w której uzasadnisz swoje zdanie. Odwołaj się do 2 wybranych lektur.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Kruk i lis z Ezopa

Bywa często zwiedzionym,

Kto lubi być chwalonym.

Kruk miał w pysku ser ogromny;

Lis, niby skromny,

Przyszedł do niego i rzekł: "Miły bracie,

Nie mogę się nacieszyć, kiedy patrzę na cię!

Cóż to za oczy!

Ich blask aż mroczy!

Czyż można dostać

Takową postać?

A pióra jakie!

Szklniące, jednakie.

A jeśli nie jestem w błędzie,

Pewnie i głos śliczny będzie".

Więc kruk w kantaty; skoro pysk rozdziawił,

Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił.

Pierwszy tomik „Bajek i przypowieści” Ignacego Krasickiego ukazał się w 1779r. Zawiera on wstęp do bajek oraz 106 tych utworów. W tym zbiorze przeważają bajki krótkie, epigramatyczne, nawiązujące do wzorców ezopowych. Drugi zbiór bajek pt.:,,Bajki nowe” ukazały się już po śmierci autora w 1802r. Znajdują się tam bajki dłuższe narracyjne.

Bohaterami bajek Ignacego Krasickiego są najczęściej zwierzęta będące alegoriami ludzi, ich zachowań i cech charakteru.

Przedmiotem mojej analizy jest bajka „Kruk i Lis” rozpoczynająca się przesłaniem „Bywa często zwiedzionym, Kto lubi być chwalonym...”Następnie poeta chcąc poprzeć swój morał przedstawia sytuację ilustrującą tę sentencję.

Akcja utworu prawdopodobnie rozgrywa, się w lesie bądź na jego skraju, gdzie głodny lis spotyka kruka mającego „... w pysku ser ogromny...”. Chytre zwierze postanawia tę sytuację natychmiast wykorzystać. Aby utaić swe zamiary i zdobyć zaufanie ptaka zwraca się do niego zwrotem: „...Miły bracie...”. Zaczyna wychwalać jego wygląd zewnętrzny: „... Cóż to za oczy? Ich blask aż mroczy...” oraz zachwyca się jego lśniącymi piórami. Bezkrytyczny kruk, łasy komplementów i próżny wysłuchuje wszystkich pochwał skierowanych pod jego adresem. Nie pozostaje również obojętny na tak szyderczą prowokację, jaką jest głos ptaka: „... Pewnie i głos śliczny...”.

Dalej następuje dwuwersowy fragment, w którym akcja nabiera tempa „...Więc kruk w kanty; skoro pysk rozdziawił, Ser wypadł, lis go porwał i kruka zostawił...”. Kruk, chcąc pochwalić się swym głosem, otworzy dziób zapominając o serze, który trzymał. Spadający ser pochwycił lis i uciekł.

Naiwny i otumaniony pochwałami kruk przeciwstawiony został chytremu lisowi. Postacie zwierząt są alegoriami postaw ludzkich. Kruk odzwierciedla nam człowieka bezkrytycznego i „łasego” na pochlebstwa. Jest synonimem głupoty i próżności. Natomiast lis jest symbolem spryciarza wykorzystującego słabości.

Bajka „Kruk i Lis” jest utworem narracyjnym; dłuższym od innych bajek. Ukazuje ona świat pełen zła, chytrości, jak również wykorzystywanie słabszych oraz ich naiwności. Odnosi się do wszelkich spraw życia XVIII wiecznej ojczyzny. Bo czyż w polityce bądź życiu nie brakowało takich kruków i lisów?. Na przestrzeni wieków nie wiele się zmieniło. Historia niejednokrotnie wskazuje nam osoby przebiegłe, chytre, żądne władzy oraz próżne – skłonne do nieuzasadnionego pochlebstwa. I właśnie na tym polega artyzm bajek. Na ich ponadczasowym charakterze oraz uniwersalnej tematyce. Ich puenta zawarta jest w krótkiej, zobrazowanej scenie.

Bajki te odnosiły się do rzeczywistości XVIII wiecznej, ale ich przesłanie jest uniwersalne, ponieważ dotyczą natury ludzkiej, która nie ulega zmianie.

Wyjaśnienie:

 Według mnie , ten morał jest bardzo pouczający i potrzebny do życia . Ten temat mówi tak naprawdę czym jest prawdziwa przyjaźń , chodzi o to że nie wystarczy być sławnym i mieć dużo zasobów ponieważ nie liczy się pieniądze ani sława tylko prawdzie najprawdziwsze emocje i uczucia który wyrażamy innej osobie . Ta bajka uczy nas czym jest prawdziwe życie z czym się zgadzam . Przykład jeden lektury jest Felix net i Nika gdzie przyjaciele okazują sobie prawdziwe uczucia a nie chcą  dzielić się swoim życiem nie zaufanym dziecią