Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Wczesne chrześcijaństwo, 1 w
2.Sklada się z 2 części, pierwsza zwracająca się do Maryji a druga do Jezusa
3.XVI w. Dokładniej 1656
Odpowiedź:
1 Kulminacją kultu maryjnego było ogłoszenie przez Piusa XII w 1950 r. dogmatu o wniebowzięciu Maryi. Współczesny kult maryjny opiera się przede wszystkim na Lumen gentium, konstytucji dogmatycznej Soboru Watykańskiego II, który określa Maryję jako "Matkę Zbawiciela"
2 „Bogurodzica” to pieśń religijna nieznanego autorstwa, która przez wiele lat pełniła funkcję hymnu narodowego. Niejasny jest również czas jest powstania, najprawdopodobniej została napisana w XIII wieku. Pieśń ma formę modlitwy zbiorowego podmiotu lirycznego. Wierni zwracają się bezpośrednio do Maryi, będącej nie tylko matką Chrystusa, ale też wszystkich ludzi. ... Podmiot liryczny prosi Maryję o spełnienie próśb, przez wzgląd na jej Syna.
3.Tytuł Matki Bożej jako Królowej Polski sięga drugiej połowy XVI wieku. Wtedy to Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazywa Maryję Królową Polski.
14 sierpnia 1608 r. mieszkający w Neapolu włoski misjonarz, 71-letni ojciec Juliusz Mancinelli z zakonu jezuitów, miał objawienie Matki Bożej. Maryja poleciła mu, aby nazwał ją Królową Polski: A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie. Następnie przebywającemu w Krakowie w katedrze na Wawelu, 8 maja 1610 Matka Boża objawiła mu się powtórnie, mówiąc: Jestem Królową Polski. Jestem matką tego narodu, który jest mi bardzo drogi.
Wyjaśnienie: