Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Vw.n.e. - 1492r. Średniowiecze zasadniczo wpłynęło na późniejszą literaturę, kształtując swoistą i typową dla swojej epoki duchowość, mogąc poszczycić się osiągnięciami w zakresie nauki i sztuki.
Tytuły: Pieśń o Rolandzie, Trisfan i Izolda
Motywy: w centrum wszechświata Bóg, rycerza, dobrego władcy
2.1492r. - koniec XVIw Odrodzenie to przede wszystkim epoka wielkich indywidualności. Każdy, kto czuł w sobie przypływ talentu, rozwijał go wszechstronnie.
Motywy: zachwyt ciałem i umysłem ludzkim
Przedstwiciele: J. Kochanowsi,M.Rej, W.Szepspir
3.koniec XVIw - pocz. XVIIw. Barok był prądem syntetyzującym wiele tendencji, niekiedy sprzecznych, np. wyrażanie uczuć religijnych w konwencji sensualistyczno-erotycznej, libertynizm części poezji francuskiej obok poezji metafizycznej, średniowieczny alegoryzm sąsiadujący z ozdobnym, przesadnie metaforyzowanym językiem, pełnym nierzadko radykalnych antytez i wyszukanych sformułowań.
Motywy: cudowność Boga, miłość, wojna
Przedstawiciele: K.M. Sarbiewski, E. Tesauro, Blaise Pascal
5. 1821-1864r. Romantyzm jest rozumiany jako prąd ideowy, literacki i artystyczny, który rozwinął się przede wszystkim w Europie Zachodniej i objawiał się przeważnie w poezji, malarstwie i muzyce. Wywodzi się on od przemian ideowych, jakie przyniosła angielska rewolucja burżuazyjna oraz rewolucja francuska z 1789 roku.
Motywy: nieszczęśliwa miłość, uznawanie świata nadprzyrodzonego
Przedstawiciele: A.Mickiewicz, C.K.Norwid, J.Słowacki, Wiktor Hugo