Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) Bohater jest przedstawiony jako kochany człowiek przez podmiot liryczny. Można go postrzec jako osobę optymistyczną, mimo braku dóbr materialnych. Miał wiarę w siebie, że trafi do nieba. Tylko tyle było mu potrzebne do szczęścia.
b) Człowiek mówiący do bohatera prawdopodobnie martwi się o niego ponieważ mimo doskwierającej biedy wciąż żyje. Obawia się, że utraci bliską mu sercu osobę, bo wie, że daleko nie zajdzie bez pieniędzy i dóbr materialnych. Można powiedzieć, że ta osoba nie rozumiała jak można się mimo takich problemów wciąż cieszyć i dążyć innych tak silną miłością i empatią.
Samo przedstawianie bohatera tekstu ukazuje nam obraz starszego pana o sympatycznej twarzy, która pokazuje miłość do bliźniego. Mimo swojej zmarniałej postawy uśmiech z jego twarzy nie znika.
"ani złotego zegarka" - epitet
"żył jak ptak śpiewająco" - porównanie i uosobienie
"Idzie przez moje serce" - metafora
Podane środki poetyckie dają nam za to obraz osoby sympatycznej oraz kochanej przez innych. Nawet jeżeli ta osoba nie posiada bogactw na ciele dalej potrafi żyć wesoło i niezależnie od pieniędzy. Jedyne co go porowadzi w życiu to jego własne cele i marzenia.
W przypadku powtarzającej się metafory "Idzie przez moje serce" można ją zinterpretować, że osoba która jest tym określana jest dla kogoś ważna, w ręcz drogocenna. Można też odebrać, że ta osoba jest kochana i nadaje pełnie kolorów szczęścia innym, oczywiście przy okazji znajdując miejsce w ich sercu.
c) Utwór Tadeusza Różewicza jest wierszem wolnym.
---
Mam nadzieję, że pomogłam. Z góry przepraszam jeśli są jakieś błędy. Pozdrawiam ^^!