Błagam zróbcie jak najwięcej zadań stąd, nie muszą być wszystko byle jak najwięcej. Pytania/zagadnienia dotyczą "Nie-boskiej Komedii" Krasińskiego

Błagam Zróbcie Jak Najwięcej Zadań Stąd Nie Muszą Być Wszystko Byle Jak Najwięcej Pytaniazagadnienia Dotyczą Nieboskiej Komedii Krasińskiego class=

Odpowiedź :

Tytuł.
Dante początkowo swój poemat nazwał „Komedią”, dopisek „Boska” jest dziełem jego następców, którzy dodali ten epitet do oryginalnego tytułu. W rozumieniu średniowiecznym komedią był utwór, którego zakończenie okazywało się pomyślne dla bohaterów.


Najważniejsze dzieło życia Dantego: Boska komedia

Rodzaj literacki:
epika (bo mamy do czynienia z tekstem koncentrującym się na zdarzeniach, jest to utwór narracyjny, w którym można odnaleźć narratora i główny wątek, jakim jest wędrówka Dantego po zaświatach).

Gatunek literacki:
poemat o bardzo starannej kompozycji opartej na liczbie trzy: napisany trójwersową strofą o układzie rymów aba bcb cdc – tercyną, podzielony na trzy części, z których każda zawiera trzydzieści trzy pieśni (jest jeszcze pieśń wstępna), każde z królestw w zaświatach obejmuje dziewięć obszarów…

Tytuł
Poeta nadał swemu utworowi tytuł komedia, które w czasach Dantego oznaczało „historię, która dobrze się kończy”. A dlaczego kończy się dobrze? Ponieważ bohater rozpoczyna swą wędrówkę w najbardziej pesymistycznym miejscu – piekle, a kończy w cudownym raju. A historia przedstawia wznoszenie się człowieka z nizin grzechu do wspaniałości stanu łaski, jego rozwój duchowy.

Inspiracja - Tytuł „Nie-boska komedia” stanowi wyraźne nawiązanie do „Boskiej komedii” Dantego. Krasiński prawdopodobnie chciał ukazać czyny ludzi jako nie-boskie, działania - które wykonywane są wbrew woli Stwórcy. Oba utwory mimo wielu różnic posiadają jednak cechy wspólne, są wielkimi arcydziełami swoich epok.

Ich kompozycja opiera się na motywie wędrówki – tak jak po zaświatach

Nie boska czyli jaka

W nawiązaniu do "Boskiej komedii" u Krasińskiego najbardziej zaskakuje nas zaprzeczenie tego tytułu, poeta dodaje słowo "NIE". Możemy to rozumieć na wiele sposobów. Przede wszystkim, skoro nie boska, to w takim razie szatańska, czyli antyboska. A ponieważ utwór mówi o świecie ludzkich usiłowań, możemy to rozumieć w ten sposób, że wszystko, co czyni człowiek (np. chcąc zaprowadzić nowy porządek lub próbując bronić starego ładu), jest skazane na niepowodzenie. Dlaczego? Bo nie jest boska.