1 gdzie mieści sie centrum rzeźby polskiej
2 Jaka jest rola konsweratora
3 Wybierz z zasobów internetowych rzeźbe i ją opisz, zaprezętuj
4 Z czego powstają narzędzia służące rzeźbiarzom
5 jakich narzędzi używają rzeźbiarze i gdzie one powstają
6 jaka jest rola konserwantora ​
na dzisiaj proszę​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Mieści się w Orońsku

2. Jego rola polega na uzupełnianiu działalności specjalistycznych służb na rzecz zabytków, ale również na działaniach, które nie należą do ich bezpośrednich obowiązków.

3. Jean-Baptiste Carpeaux „Taniec”

Powstały w 1869 roku „Taniec” autorstwa Jean-Baptiste’a Carpeaux to jedna z czterech kamiennych rzeźb dekorujących fasadę Opery Garniera w Paryżu. Jest to kompozycja wielopostaciowa i wieloosiowa, na którą składa się sześć figur – centralna męska, reprezentująca prawdopodobnie Bachusa z tamburynem, cztery kobiece – tancerki-bachantki (i pojawiająca się w głębi głowa piątej z nich) oraz postać Amora u stóp Bachusa. Tematem rzeźby jest alegoryczne przedstawienie tańca. Autor komponuje swoje dzieło w taki sposób, że przechodzi ono od półplastycznego reliefu do pełnoplastycznej rzeźby, usamodzielniając się tym samym od płaszczyzny ściany. Postaci są niemal naturalnych rozmiarów, przedstawione w sposób realistyczny, z zastosowaniem doskonałych proporcji na wzór rzeźb antycznych. Sposób opracowania materiału rzeźbiarskiego jest gładki, ciała figur perfekcyjnie wymodelowane. Wyraźna mimika na twarzach zdradza ich radość, rozbawienie, przyjemność czerpaną z tańca, co zostało ukazane za pomocą szerokich uśmiechów. Rzeźba jest bardzo dynamiczna za sprawą zróżnicowania kierunków i rytmu wprowadzonego przez sugerowany kolisty ruch postaci kobiecych wokół Bachusa. Carpeaux przywiązuje dużą wagę do detalu – podkreślenie szczegółów anatomicznych, misterne fryzury i oddane z pietyzmem girlandy kwiatów. Całość sprawia wrażenie lekkości, emanuje niewymuszoną swobodą, mimo bardzo rozbudowanej, pełnej rozmachu struktury kompozycji.

4. Tego nie wiem

5. Artysta rzeźbiarz wykorzystuje różnorodne narzędzia i instrumenty nieprecyzyjne (takie jak młotek, pilnik, dłuto, świder, piła, spawarka) oraz narzędzia i instrumenty precyzyjne, np. wiertarkę dentystyczną. Czasami wykorzystuje także różnego rodzaju substancje chemiczne, np. kleje, rozpuszczalniki czy farby.

6. Działania i obecność konserwatora zabytków jest gwarancją dobrze przeprowadzonych prac. ... Rolą konserwatora zabytków jest budowanie mostu między starymi technikami, stylami i warsztatem a postępem wiedzy i technologii, dla dobra obiektu.

Pozdrawiam, mam nadzieję że pomogłam