dam naj za najlepsza odpowiedz ,,,,,,Jaki rachunek miesięczny zapłacimy za używanie żelazka o mocy 2 kW, prasując 20 minut dziennie, jeżeli cena 1 kilowatogodziny wynosi 60 gr. Przyjmij, że miesiąc liczy 30 dni....

Odpowiedź :

cena = 0,6 zł

P= 2 kW

t= (1/3) h

m=30 dni

Koszt = P*t*m*cena

Koszt = 2*(1/3)*30*0,6 = 12 zł

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

[tex]P=2kW[/tex]

[tex]t=20min=\frac{20}{60}h=\frac{1}{3}h[/tex]

[tex]1kWh=60groszy=0,6zl[/tex]

[tex]szukane:k=koszt[/tex]

pobrana energia = pracy prądu elektrycznego

[tex]P=\frac{W}{t}/*t[/tex]

[tex]W=P*t[/tex]

[tex]W=2kW*\frac{1}{3}h\approx0,67kWh[/tex]

[tex]W=0,67kWh*30dni=20,1kWh[/tex]

[tex]k=20,1kWh*0,6zl=12,06zl\approx12zl[/tex]