Odpowiedź :
Odpowiedź:
Prusy po potopie szwedzkim mocno uniezależniły sie od Rzeczpospolitej. W kolejnych latach wzmocniły sie nie tylko militarnie ale i gospodarczo. Przyczynili sie do tego francuscy hugenoci gdyż było wśród nich wielu ludzi wykształconych a także rzemieślników. Osiedlili sie oni na terenie Prus no Król Francji zmusił ich do opuszczenia swojego terytorium. Rozwój ułatwił Fryderykowi III otrzymanie tytułu "Króla w Prusach" w 1701 roku za zgodą Niemieckiego cesarza. Polska nie uznała władcy Prus aż do 1764 roku. Kolejnym władcą został Fryderyk Wilhelm I. Kontynuował on reformy poprzedników. Podniósł poziom wykształcenia nałożył obowiązek szkolny na wszytskich mężczyzn i wzmocnił administrację państwa. Fryderyk mocno zreformował też armię zwiększając na nią nakłady. Po jego śmierci Królem został Fryderyk II. Prowadził polityke bogacenia kosztem innych państw i podbojów. W handlu stosował zasady merkantylizmu co zwiększyło rodzimy przemysł. Te działania pozwoiły mu na jeszcze większe wydatki na wojsko a także to że wojnach z Austrią stała się bardzo doświadczona.
Austria:
Politykę reform kontynuował syn Marii Teresy - Józef II. Zniósł on poddaństwo chłopów i inwestował w edukację rozbudowując szkoły. zapewnił wolność religijną. Nie uważał jednak że klasztory spełniały swoje pierwotne funkcje dlatego zlikwidował około 30% z nich a z pieniędzy które uzyskał po sprzedaży dóbr wypłacał księżom parafialnym.
Rosja:
Po długiej podróży po Europie Piotr I był bardzo wykształconym człowiekiem. Kiedy wrócił do Rosji rozpoczął swoje reformy. Podzielił Rosję na gubernie i prowincje. Utworzył Senat Rządzący zajmujący się kontrolą urzędników a także kolegia i ministerstwa. Car podporządkował sobie Kościół Prawosławny. Rozbudował on stolicę - Petersburg oraz wybudował Akademie Morską i Akademię Nauk. Zreformował także siły zbrojne dzięki którym był on w stanie pokonać armię Szwedzką - uchodzącą za najlepszą w Europie.
Wyjaśnienie: