Który zestaw wymienionych gatunków mięczaków zawiera tylko małże? *

pomrów, omułek jadalny, szczeżuja
błotniarka stawowa, omułek jadalny, mątwa
przegrzebek, przydacznia olbrzymia, szczeżuja
kałamarnica, szczeżuja, przegrzebek


Odpowiedź :

Odpowiedź:

przegrzebek, przydacznia olbrzymia, szczeżuja

Odpowiedź:

MIĘCZAKI - do tego typu zwierząt należą 3 główne gromady: małże, ślimaki i głowonogi. Małże i głowonogi to zwierzęta wodne, a niektóre ślimaki (płucodyszne) - zazwyczaj lądowe.

Mięczaki (z wyjątkiem ślimaków) mają ciało z dwuboczną symetrią. Jest ono zawsze niesegmentowane, podzielone na głowę, nogę i worek trzewiowy (zawierający narządy wewnętrzne).

Charakterystyczna dla mięczaków jest wapienno-konchiolinowa muszla, wytwarzana przez mięśniowo-skórny fałd, zwany płaszczem.

Układ oddechowy stanowią skrzela (u ślimaków płucodysznych - płuca). Układ pokarmowy składa się z otworu gębowego, gardzieli z charakterystyczną tarką służącą do rozdrabniania pokarmu, jelita oraz z otworu odbytowego.

Układ krwionośny jest otwarty lub częściowo zamknięty (u głowonogów).

Mięczaki rozmnażają się wyłącznie płciowo.

Gromada: Małże - organizmy morskie lub słodkowodne, wolnopływające lub ryjące w podłożu. Są na ogół filtratorami, czyli żywią się tym, co odfiltrują z wody. Ich muszla jest złożona z dwóch klap, połączonych elastycznym więzadłem lub zamkiem. Jest noga i worek trzewiowy (brak głowy i tarki).

Małże są rozdzielnopłciowe lub rzadziej - obojnacze. Rozwój z przeobrażeniem; larwą jest trochofora, glochidium lub weliger.

Przedstawiciele: Szczeżuja wielka, sercówka jadalna, omułek jadalny, ostryga jadalna, groszkówka pospolita

Gromada: Ślimaki - zwierzęta wodne lub lądowe. Roślinożerne, drapieżne lub pasożytnicze. Charakterystyczne dla nich jest niesymetryczne ciało. Na głowie czułki, na końcu których znajdują się oczy.

Muszla pojedyncza, spiralna. U niektórych ślimaków (pomrowy, śliniki i nagoskrzelne) muszli brak lub mocno zredukowana.

Gatunki skrzelodyszne są rozdzielonopłciowe, a gatunki płucodyszne - obojnacze. Rozwój jest prosty albo występuje w nim przeobrażenie (larwa nazywa się trochofora lub weliger).

Przedstawiciele: Ślimak winniczek, błotniarka stawowa, pomrów wielki, ślinik wielki

Gromada: Głowonogi - zwierzęta wyłącznie morskie. Wyraźnie wyodrębniona głowa i wieniec ramion z przyssawkami wokół otworu gębowego z chitynowym dziobem. U ośmiornic jest tych ramion 8, a u kalmarów i mątw - 10.

Poruszają się na zasadzie odrzutu wody, który powstaje w wyniku skurczu mięśni płaszcza. Muszla jest szczątkowa (lub jej nie ma), zwykle wewnętrzna, podskórna (wyjątkiem jest łodzik z muszlą zewnętrzną).

Głowonogi są rozdzielnopłciowe, zapłodnienie jest wewnętrzne; ich rozwój jest prosty (brak stadium larwy). Czasem samica różni się wyglądem od samca (dymorfizm płciowy).

Organizmy te uważane są za najinteligentniejsze wśród bezkręgowców. Mają wysoko uorganizowany układ nerwowy i narządy wzroku.

Przedstawiciele: Ośmiornica pospolita, kałamarnica olbrzymia, kalmar właściwy, mątwa pospolita, łodzik piękny

PAZURNICE (PRATCHAWCE) - organizmy lądowe, posiadające mieszankę cech charakterystycznych dla pierścienic (segmentowane, robakowate ciało złożone z podobnych do siebie segmentów, metanefrydialny układ wydalniczy i oczy kubkowe) oraz stawonogów (para czułków w części głowowej, oddychanie tchawkami, otwarty układ krwionośny i ciało pokryte chityną).

Z każdego segmentu wyrasta para niesegmentowanych odnóży zakończonych dwoma pazurkami.

Pratchawce są rozdzielnopłciowe i przechodzą rozwój prosty (bez larwy).

Zamieszkują wilgotne siedliska strefy tropikalnej (Afryka, Ameryka Płd., Azja płd-wsch.) oraz Australię i Nową Zelandię.

Wyjaśnienie:

prosze mam nadzje ze pomogłam:)