1.Zmieszano 200g 25-procentowego roztworu pewnej soli i 300g 5-procentowego roztworu tej soli. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
2.Zmieszano 200g 25-procentowego roztworu pewnej soli i 300g 5-procentowego roztworu tej soli. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

100 - 25

200 - x

x = 50g (ms)

--------------------------

100 - 5

300 - x

x = 15g (ms)

15 + 50 = 65g (masa całej substancji)

------------------

200 + 300 = 500g (mr-r)

Cp = [tex]\frac{65}{500} * 100[/tex] = 13%

Odp. Cp nowo powstałego roztworu wynosi 13%