Odpowiedź :
Odpowiedź:
Adam Cisowski - uczeń VII klasy gimnazjum; ma siedemnaście lat. Mieszka w Warszawie. Jest synem lekarza (najstarszy spośród pięciorga dzieci państwa Cisowskich). Adam to „trochę nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozmierzwioną czupryną; sądząc po jego budowie musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwnie przenikliwe”.
Adaś został nazwany „szatanem” z tej przyczyny, iż rozwiązywał zagadki trudne, skomplikowane, z pozoru nie do rozwiązania: wykrył system odpytywania profesora Gąsowskiego, wyjaśnił sprawę pióra skradzionego przez Burskiego, wykrył błąd w księgach rachunkowych Szostaka (nitka udająca setkę), odkrył w kieszeni profesora niewysłane listy.
Przebywając w Bejgole wykazał się zaradnością, sprytem, inteligencją. Naprowadził „rzezimieszków” na fałszywy trop. Adaś to perfekcjonista. Dokumenty znalezione na strychu przegląda z wielką skrupulatnością, żadnego nie opuszczając. Jest chłopcem szczerym, otwartym, umie okazywać swoje uczucia. W stosunku do Wandy jest szarmancki. Podkochuje się w niej. Jako młody detektyw jest wytrwały w dążeniu do celu.
K. Makuszyński wyposażył swego bohatera w te cechy, które uznał za najlepsze i najbardziej przydatne w życiu. Adaś Cisowski może być wzorem dla młodzieży, szczególnie dla chłopców. Imponuje sprytem, ale jest też dobry i szlachetny. Odnosi sukcesy, ale przeżywa też trudne chwile: wpada w pułapki, przeżywa strach, nie może dać sobie rady z rozwiązaniem zagadek. Jest więc postacią bardzo wiarygodny