Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) Określ temat tekstu Katarzyny de Lazari-Radek. W tym celu sformułuj jedno zdanie twierdzące. Możesz wykorzystać przykładowe zwroty z podręcznika (s. 177).
Cały tekst dotyczy odczuwania zadowolenia i szczęścia z życia ,ponieważ inni ludzie inaczej odczuwają emocje.
b) Przeanalizuj dokładnie artykuł, a następnie uzupełnij podany wykres.
Geny i rozwój mózgu
Środowisko w którym dorastamy, zdarzenia z naszego życia
c) Na podstawie wykresu sformułuj krótki tekst, który zwięźle ujmie sens przeczytanego tekstu.
To jak bardzo odczuwamy szczęście jest zależne od wielu czynników. Jedne z nich są od nas zależne a inne nie. Do tych nie zależnych od nas można zaliczyć nasze geny i rozwój mózgu. Dla większości z nas kluczem do dobrego życia są bliskie relacje z innymi. Kariera, pieniądze, piękne samochody i wspaniałe ciuchy nic nam nie dadzą, jeśli nie będziemy mieli z kim dzielić radości ich posiadania. Sam tekst doskonale pokazuje że dla ludzi szczęście jest różne i jest różnie odczuwalne. W rankingu dobrostanu na najwyższym miejscu nalazły się Panama i Kostaryka ponieważ w tamtych krajach relację rodzinne są bardzo ważne
_ d) Zapisz jedno ogólne sformułowanie, którym można by zastąpić pogrubione w tekście wyliczenie.
Ludzie wybierają dobra materialne ( np. pieniądze) zamiast rodziny. Można być bogatym ale co da tobie bogactwo gdy nie będziesz miał żadnej rodziny i miłości.
e) Sformułuj wnioski, do jakich dochodzi autorka tekstu. W tym celu użyj wybranego sformułowania z podręcznika (s. 177).
W utworze aktorka stwierdza, że do szczęścia jest potrzebna miłość i obecność drugiej osoby
f) Czemu służy przywołanie w artykule wyników uniwersyteckich badań oraz rankingu dotyczącego poczucia szczęścia mieszkańców różnych krajów?
Służy to jako dowód który popiera argument i udowadnia racje
_g) Jak myślisz – czy informacje dotyczące badań powinny się znaleźć w streszczeniu? Uzasadnij swoją odpowiedź.
Moim zdaniem takie informacje powinny znajdować się w streszczeniu ponieważ wzbogacają one streszczenie i pomagają zrozumieć treści streszczenia.
h) Wykreśl te fragmenty tekstu, które nie powinny się znaleźć w streszczeniu. Wyjaśnij, jaką funkcję pełnią one w tekście.
Czasami, gdy łapię oddech i przystaję na chwilę, mimo pewnych udręk codzienności myślę, że życie jest dobre albo że mam fajnie. Zdaję sobie sprawę, że jestem szczęśliwa – znajduję w sobie stan psychicznego zadowolenia z życia, z tego, jak się ono toczy. Jedni są optymistami: otwarci na innych i ufni, wierzą (czasem bezkrytycznie) w swoje możliwości, drudzy są pesymistami: bardziej krytyczni wobec siebie i innych, rzadziej podejmują ryzyko, obawiając się porażki. Harvard University podjął najdłużej trwające badania na jednej grupie osób pod kątem ich odczuwanego zadowolenia z życia. Rezultaty są dość oczywiste, ale warto je powtarzać do znudzenia – The Beatles mieli rację: All you need is love.- Pełnią one funkcje rozbudowania osobistych przeżyć i poglądów
Wyjaśnienie:
Na logikę brałem