Wymień 7 sztuk wyzwolonych szkoły w Akwizgranie
Traktat w Verdun co zawiera?
Co dokładnie oznacza dżihad?
Bitwa nad rzeką Lech z kim była i kiedy?
Inwestytura to...
Wymień trzy grupy Słowian
Kim był Justynian Wielki
Co to są ikony
Arabeska to
Kto przyjął chrzest jako pierwszy z Franków
Suzeren to...


Odpowiedź :

1.w średniowieczu szkolnictwo oparto na systemie dwustopniowym, tzw. siedmiu sztuk wyzwolonych (trivium, czyli stopień niższy - gramatyka, retoryka, dialektyka; quadrivium, czyli stopień wyższy - muzyka, geometria, arytmetyka, astronomia). Po ukończeniu siedmiu sztuk wyzwolonych scholar (student) zdawał egzamin i był uprawniony do studiów na którymś z fakultetów: teologii, prawie, medycynie.

2.Traktat w Verdun – traktat zawarty w 843 roku w Verdun, który trwale podzielił państwo Karola Wielkiego między synów Ludwika I Pobożnego (syna Karola Wielkiego): Lotara, Karola Łysego i Ludwika Niemieckiego. Podział ten położył podwaliny pod powstanie w przyszłości Francji i Niemiec.

3.Dżihad (z języka arabskiego جهاد, ğihād – zmaganie, walka) – w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i ponoszenie trudów w celu wzmocnienia wiary, by trafić do lepszego miejsca. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „święta wojna”.

4. -

5.Inwestytura – nadawanie wasalowi dóbr seniora, przy zachowaniu ceremoniału i zasad prawa lennego. Wyróżnia się inwestyturę świecką, duchowną, terytorialną oraz szkolną

6.Wszystkie te grupy według kryterium geograficznego dzieli się na trzy główne odłamy: Słowian zachodnich – Serbołużyczan, Polaków, Czechów i Słowaków, Słowian wschodnich – Białorusinów, Rosjan, Ukraińców i Rusinów, Słowian południowych – Boszniaków, Bułgarów, Chorwatów, Czarnogórców, Macedończyków, Serbów i Słoweńców.

7. Justynian I Wielki, Iustinianus (właśc. Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus, ur. 11 maja 483 w Tauresium, Prowincja Iliria, zm. 14 listopada 565 w Konstantynopolu) – cesarz bizantyński od 1 sierpnia 527 do 13 listopada 565 z dynastii justyniańskiej, święty Kościoła prawosławnego.

8. Ikona (gr. εἰκών eikón „obraz”) – obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego.

9. arabeska - element zdobniczy w formie malowidła lub rzeźby, popularny przede wszystkim w sztuce islamu; występuje głównie jako ornament w układzie symetrycznym, a tworzą go najczęściej motywy stylizowanych roślin lub linii i figur geometrycznych.

10. chrzest przyjął energiczny król Chlodwig (ok. 466-511), syn Childeryka I (ok. 437 - 481), władcy najważniejszego plemienia frankijskiego - Franków salickich.

11. Suzeren – w ustroju lennym był to senior, który nie był niczyim wasalem. Najczęściej suzerenem był monarcha. Nazwa suzeren została utworzona przez analogię do suweren przez dodanie przedrostka sus.

WYSTARCZYŁO SPRAWDZIĆ NA WIKIPEDII CZEGO NAWET CI SIE ZROBIĆ NIE CHCIAŁO

licze na naj