Wykonaj mapę myśli na temat różnych przyczyn oparzeń opisz skutki działania czynnika rażącego na organizm objawy oparzenia oraz zakres pierwszej pomocy.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Nie czy za bardzo jestem pewien czy zrozumiałem...

NOTATKA

oparzenie – jest uszkodzenie skóry, głębiej położonych tkanek wskutek działania wysokiej temperatury, wywołane czynnikiem promieniotwórczym, elektrycznym lub chemicznym.

Rozróżniamy trzy stopnie oparzeń:

1. I stopień – objawia się zaczerwienieniem skóry obrzękiem i pieczeniem.

2. II stopień - podobnie jak przy stopniu pierwszym a ponadto dodatkowo pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym Towarzyszy temu silny ból silniejszy niż wyżej.

3. III stopień - stopień w stopniu trzecim widoczne z martwica naskórka ale do uszkodzenia tkanek położonych głębiej takie jak ścięgna mięśnie. najgorszą po stacją jest zwęglenie tkanek.

CIĘŻKIE OPARZENIE - jest to drugi stopień oparzenia powyżej 20% ciała i trzeci stopień oparzeniem dróg oddechowych twarzy szyi i klatki piersiowej i krocze oraz oparzenia dzieci.

Pierwsza pomoc:

jako pierwszy raz jest tłumić płomienie, narzucając znamię tkaninę z naturalnego włókna, np. wełniany koc. schłodzić w miejsca oparzenia gorącą wodą najszybciej jak to możliwe, woda powinna mieć temperaturę ok. 15 stopni Celsjusza z odległości 15 cm. przez około 15 minut. odizolować poszkodowanego odczynnika ważącego. ugasić płomienie na ubraniach. zdjąć i poszkodowanego biżuterię, zegarek, buty i wszystkie inne uciskające części ubrania. zabezpieczyc kontrolować drożność dróg oddechowych zapewnić dostęp świeżego powietrza. Najważniejsze jest to żeby nie natłuszczać oparzonego miejsca zastosować opatrunek na przykład hydrożelowy lub na skończoną gazę solą fizjologiczną.