Odpowiedź :
Odpowiedź:
4.-wezwanie karetki pogotowia
-podanie leków ograniczających postęp martwicy serca oraz łagodzących dolegliwości bólowe (jeżeli są pod ręką) – aspiryny i nitrogliceryny,
-ułożenie ciała w wygodnej pozycji półsiedzącej, z podparciem dla pleców,
-otwarcie okien, by zapewnić dopływ świeżego powietrza,
-w przypadku zatrzymania czynności życiowych (krążenie, oddychanie) - podjęcie akcji resuscytacyjnej.
-uspokajanie osoby z podejrzeniem zawału – może ona odczuwać bardzo silny lęk przed śmiercią.
5.Wezwij pogotowie 999 lub 112 – bardzo ważny jest czas, w którym chory trafi pod profesjonalną opiekę i będzie włączone odpowiednie leczenie.
Przerwij narażenie na czynnik wywołujący (o ile jest znany) np. po użądleniu przez owada usuń żądło, jeśli tkwi nadal w ciele chorego.
Jeśli osoba chora jest nieprzytomna sprawdź oddech i puls. Jeśli ich brak rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie.
6.
1.Sprawdź przytomność poszkodowanego.
2. Jeżeli poszkodowany ma przy sobie glukometr i jest w stanie zmierzyć sobie glikemię oraz podać sobie insulinę POMÓŻ MU W TYM.
3. W sytuacji kiedy poszkodowany jest nieprzytomny sprawdź oddech. W przypadku jego braku rozpocznij resuscytacje. oraz wezwij pogotowie ratunkowe.
4. Jeżeli czujesz, słyszysz i widzisz, że poszkodowany oddycha ułóż go w pozycji bezpiecznej. Następnie wezwij pogotowie ratunkowe i okryj kocem lub bluzą aby ochronić go przed zimnem.
5. Kontroluj na bieżąco czynności życiowe- sprawdzaj oddech kiedy usłyszysz syganały pogotowia wstań i pomachaj aby ułatwić dojazd.
Wyjaśnienie:
Liczę na naj