Odpowiedź :
Zasitek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne otrzymasz, jeśli jesteś np. pracownikiem, zleceniobiorcą lub przedsiębiorcą. Z kolei na zasitek wyrównawczy możesz liczyć tylko wtedy, gdy jesteś pracownikiem. Prawo do świadczeń w razie choroby zależy od tego, czy jesteś objęty ubezpieczeniem (chorobowym, wypadkowym). Jeśli prowadzisz działalność i nie masz obowiązku opłacania ubezpieczenia chorobowego także od tego, czy dobrowolnie opłacasz składki na to ubezpieczenie. Jeśli jesteś pracownikiem lub zleceniobiorcą, składki do ZUS przekazuje za Ciebie Twój pracodawca lub odpowiednio zleceniodawca. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, musisz opłacić je sam.
Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje Ci w wysokości:
80% podstawy wymiaru,
70% podstawy wymiaru - za okres pobytu w szpitalu,
100% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeżeli stałeś się niezdolny do pracy:
wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, w czasie ciąży,
wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Zasiłek chorobowy przysługuje Ci w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeśli jesteś pracownikiem i ukończyłeś 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50 roku życia. Jeśli wykonujesz pracę nakładczą lub odbywasz służbę zastępczą, to zasadę tę stosujemy również do Ciebie.