KLASA 5
Napisz jakim wiekiem był wiek XVII

dla Polski? Co ważnego się działo co wpłynęło negatywnie na gospodarkę w Polsce. Podaj konkretne przykłady. Twoja wypowiedz jest na ocenę postaraj się proszę.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wiek XVII dla Rzeczypospolitej był najgorszy od dwna, po czasie dobrobytu nastał czas wojen w tym czasie Polska toczyła wojny z Szwecją Turcją i Rosją, Wszystkie przegrała.

W tym wieku doszło do potopu szwedzkiego który zniszczył kraj, kiedy wojna się skończyła 50% polskich wsi było zniszczone, był to duży cios dla państwa którego gospodarka opierała się na rolnictwie.

W 1648r doszło do buntu Chmielnickiego na Ukrainie, 6 lat później Chmielnicki prosił Rosje o wsparcie w walce, tak doszło do wojny polsko-rosyjskiej, Rosjanie zajeli Smoleńsk Wkroczyli do Mińska i Wilna jednak w tym samym czasie trwał potop szwecki rosjanie bojąc się że szwedzi przejmą całą polske a następnie ruszą na rosje wtrzymali działania wojenne aby dać szanse Rzeczypospolitej do obrony. Wojna skończyła się w 1667r Rosja odzyskiwała Smoleńsk, a dodatkowo przejmowała lewobrzeżną Ukrainę wraz z Kijowem

Dopiero w 1672 r., wobec osłabienia Rzeczypospolitej wojnami z Kozakami, Szwedami i Rosjanami, Turcja postanowiła rozpocząć działania wojenne. Wyprawa turecka zakończyła się wielkim sukcesem zdobyto potężną twierdzę w Kamieńcu Podolskim i zmuszono Rzeczpospolitą do podpisania upokarzającego traktatu w Buczaczu. Oddawał on Turcji Podole i sprowadzał Polskę do roli państwa wasalnego wobec sułtana.

Jan III Sobieski w 1683 r. zawarł z Habsburgami także zagrożonymi tureckim atakiem sojusz obronny. Realizując jego postanowienia, w lecie 1683 r. wojska polskie ruszyły na zaatakowany przez Turków Wiedeń.

Jan III. Zmarł w 1696 r. Pokój z Turcją państwa Świętej Ligi podpisały w 1699 r. w Karłowicach. Turcja zmuszona została w nim do oddania Polsce Podola. Tym samym granice między obu państwami wróciły do stanu z 1620 r.

Wojny w XVII w osłabiły Rzeczpospolitą, wiek ten był początkiem jej upadku który zakończył się rozbiorami

Wyjaśnienie: