Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przyczyny zawarcia Unii Lubelskiej.
a) Wielkie Księstwo Litewskie prowadziło wiele wojen z Księstwem Moskiewskim, ale nie było w stanie samodzielnie przeciwstawić się wrogowi ze wschodu.
b) Król Zygmunt August nie posiadł potomka, przez co rosło niebezpieczeństwo wygaśnięcia dynastii Jagiellonów. Władca wówczas zgodził się na zastąpienie unii personalnej, unią realną.
c) Litewska szlachta tzw. bojarzy chcieli uzyskać takie przywileje, jakie posiadała Polska szlachta.
d) Przywódcy ruchu egzekucyjnego, Mikołaj Sienicki i Rafał Leszczyński postulowali o włączenie Wielkiego Księstwa Litewskiego do Korony.
e) W XVI wieku Litwa znacznie ,,zbliżyła'' się do Polski. Zmianie uległ ustrój Litewski, odwzorowany został od polskiego.
f) Polska i Litwa potrzebowały silnego sojuszu. Ludność obu krajów rozumiała tą potrzebę, nuncjusz Juliusz Ruggieri pisał ,,Oba narody czują potrzebę ściślejszego związku nie odkryły jeszcze równie dogodnego sposobu połączenia się ''.
2. Zawarcie Unii Lubelskiej.
10 stycznia 1569 roku rozpoczęły się obrady sejmu walnego ,,pod laską'' Stanisława Sędziwoja Czarkowskiego, przybyli posłowie z Polski i Litwy. Podczas negocjacji starano się dojść do kompromisu, jednakże litewscy magnaci, byli sceptyczni w stosunku do zawarcia unii i 1 marca opuścili Lublin przerywając obrady sejmu. Zygmunt August postanowił włączyć ziemie Litwy do Korony. 5 marca włączył Podlasie, 26 maja Wołyń, a 6 czerwca województwa: Kijowskie i Bracławskie. Inkorporacja owych ziem zmusiła przedstawicieli litewskich do powrotu. Po wznowieniu rokowań 7 czerwca, próbowano dojść do zgody. 28 czerwca uchwalono zawarcie nowej unii polsko-litewskiej, a 1 lipca zaprzysiężony został akt. Odtąd oba państwa posiadały wspólny sejm, senat, władcę i monetę. Litwa natomiast zachowała oddzielną armię urzędy i skarb. Narodziło się wówczas potężne państwo, mianowicie Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Wyjaśnienie:
Skutki zawarcia Unii Lubelskiej.
a) Utworzono wielonarodowościową Rzeczpospolitą Obojga Narodów, której obywatelami byli zarówno Polacy, Litwini, Rusinie, Żydzi, Ormianie, Tatarzy i Niemcy. Wszyscy mieszkańcy kraju musieli się wzajemnie tolerować i współdziałać.
b) Do Korony ostatecznie włączono Prusy Królewskie i województwa: Podlaskie, Wołyńskie, Kijowskie i Bracławskie.
c) Polska szlachta zaczęła przenosić swoje majątki i gospodarstwa na ziemie wschodnie, dotąd niezamieszkane.
d) Wzrosło wówczas znaczenie polskiego języka, obyczajów i kultury na Litwie i Ukrainie.
e) Wzmocniona została rola litewskich magnatów koronnych.
f) Polacy bezpośrednio zaangażowali się w konflikty z Moskwą i Turcją, przez co zaniedbali polskie interesy na zachodzie. Wzrosła potrzeba większego wojska, co wiąże się również z kosztami na jego utrzymanie.
Odpowiedź:
Utworzono wielonarodowościową Rzeczpospolita obojga narodów. Obywatelami byli zarówno Polacy Litwini i Rusini, Rzydzi, Ormianie, Tatarzy i Niemcy. Wszyscy mieszkańcy kraju musieli się wzajemnie tolerować i współdziałać. Do korony ostatecznie dołączono Prusy Królewskie i województwa podlaskie, wołyńskie kijowskie i braclawskie. Polska szlachta zaczęła przenosić swoje majątki i gospodarstwa na ziemię wschodnie dotąd niezamieszkane.wzroslo wówczas znaczenie j. Polskiego. Wzmocniona została rola litewskich magnatów koronnych. Wzrosła pozycja Polski na arenie zawodowej. Polacy bezpośrednio zaangażowali się w konfliktyz Moskwa i Turcja. Przez to zaniedbali polskie i Teresy a zachodzie. Wzrosła potrzeba większego wojska. Co wiąże się z kosztami na jego utrzymanie.